Vyvarujte se projímadel, jsou návyková. Stolice nemusí být každý den, říká Kateřina Cajthamlová
Akutní zácpa může vzniknout při změně podmínek, typicky při cestování. „Tady není třeba nic dělat, vyprazdňování se zase v krátkém čase upraví,“ uklidňuje známá lékařka. „Když jsou u toho ale bolesti, je třeba to řešit.“
„Zácpou podle římských kritérií trpíte v případech, že se vyprazdňujete méně než třikrát za týden nebo je ve čtvrtině případů vaše stolice tuhá, takže musíte hodně tlačit. Jsou to bobky,“ říká Kateřina Cajthamlová. „Zácpu definujeme také v momentě, kdy ve čtvrtině případů máte pocit, že jste se nevyprázdnili úplně nebo máte nutnost manuálních manévrů.“
Snadno si můžete vypěstovat chronickou zácpu. „Té se dá předejít například tím, že budete poslouchat svůj defekační reflex. Nezadržujte stolici déle než hodinu,“ radí lékařka.
Příčiny zácpy
Zácpa souvisí se sedavým zaměstnáním. „Sezením trpí pánevní dno, ochabuje. Proto je třeba ho posilovat. Zácpa se zhoršuje také věkem, protože ochabují střevní stěny.“ Další příčiny:
- Snížený obsah vody ve stolici
- Přítomnost mechanické překážky
- Zvyková zácpa (často způsobená oddalováním vyprazdňování)
- Konstituční zácpa bývá v rodině, kde trpí více členů. Bývá už od dětství
- Domnělá zácpa – člověk má pocit, že by měl jít, přitom zapomněl, že už byl (postihuje zejména starší lidi s demencí)
„Starší lidé navíc obecně méně jedí, proto mají menší střevní obsah a nenutí je to chodit tak často. Na zácpu bývají oblíbená projímadla, ale tady zdůrazňuju, neberte je, jsou návyková. Místo projímadel zkuste Zaječickou hořkou, podobně ale fungují i vývary nebo brokolicová polévka, je vhodné to střídat. Projímavé bývají meruňky. Případně zkuste čípky, aby se stolice změkčila lokálně.“
Podle Kateřiny Cajthamlové je lépe se svým lékařem také zkontrolovat a zkonzultovat léky, protože některé odvodňují.
Pomáhá masáž břicha i nácvik defekačního reflexu
„Proberte si také jídelníček, zařaďte vlákninu, vařenou zeleninu a zvyšte pitný režim. Rozpustná vláknina je třeba v čekankovém sirupu.“
Neuškodí přidat pohyb a osvědčená je i masáž břicha. „Začněte v pravém dolním kvadrantu a jeďte po směru průchodu střev, tedy po směru hodinových ručiček nad pupík a končíme v levém dolním kvadrantu. Nedokončujeme ten kruh,“ dává tip lékařka.
A jak si nacvičit defekační reflex? „Po probuzení si dejte sklenici vody, proveďte ranní úkony, pak se nasnídejte a dvacet minut po snídani zkuste jít na záchod. Když se to nepovede, nic se neděje. Po obědě to zkuste za dvacet minut znova.“
Pokud vám bylo 50 let, choďte každé tři roky na kolonoskopii.
Jak souvisí zácpa s bolestmi zad? Je pravda, že při vyprazdňování je lépe mít kolena výš než kyčle? Poslechněte si dotazy a postřehy našich posluchačů a rady lékařky Kateřiny Cajthamlové v pořadu Vesele a zdravě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.