Ve zkušební době nepište nic o své práci na sociální sítě

9. říjen 2014
Dobré odpoledne

Zkušební doba je daná zákonem a bývá standardní součástí pracovní smlouvy. „Ve většině případů je dlouhá tři měsíce. Vedoucím pracovníkům mohou zaměstnavatelé zkušební dobu prodloužit na půl roku a do jejich smlouvy také uvádějí, že vedou tým lidí,“ upřesňuje personalistka Hana Orgoňová. Během této doby máme možnost vyzkoušet si, jestli je zaměstnavatel vhodný, jestli jsme na místě spokojeni. Současně si má i zaměstnavatel možnost zhodnotit, jestli s vámi chce pokračovat i po zkušební době.

„Pracovní poměr můžeme ve zkušební době ukončit okamžitě, výpověď se dává bez udání důvodu na rozdíl od klasického pracovního poměru, kdy jsou podmínky pro podání výpovědi jiné,“ uvádí Hana Orgoňová.

  • Zkušební doba trvá dva měsíce, u manažérských pozic může být až půl roku. Obě strany si v době jejího trvání mají vyzkoušet, zda si vyhovují. Především zaměstnanec má zjistit, jestli chce danou práci dělat, říká v poradně personalistka Hana
    Orgoňová
    " style="">
    Zkušební doba trvá dva měsíce, u manažérských pozic může být až půl roku. Obě strany si v době jejího trvání mají vyzkoušet, zda si vyhovují. Především zaměstnanec má zjistit, jestli chce danou práci dělat, říká v poradně personalistka Hana
    Orgoňová
    " style="">
    Zkušební doba trvá dva měsíce, u manažérských pozic může být až půl roku. Obě strany si v době jejího trvání mají vyzkoušet, zda si vyhovují. Především zaměstnanec má zjistit, jestli chce danou práci dělat, říká v poradně personalistka Hana
    Orgoňová
0:00
/
0:00

„První pracovní den je podobný prvnímu dni v nové škole. Jsme v novém kolektivu, máme kolem sebe nové tváře, nové nadřízené, a ti od nás mají očekávání, která ještě neznáme. Je nutné se zorientovat a rozpoznat co a jak je v novém prostředí potřeba, kam se včlenit. V každém případě je to stresující situace,“ varuje personalistka a doporučuje najít si v kolektivu najít vstřícného člověka, na kterého je možné se obracet. Je dobré co nejrychleji poznat pravidla, které daná společnost chce dodržovat.

Nadřízený nebo někdo zkušený by mohl nového zaměstnance provést a všechno mu vysvětlit, ale ne všude je toto zvykem. Ve zkušební době je hlavní dodržovat dohodnutou náplň práce, neodkládat úkoly, nedělat něco jiného, než máme a v neposlední řadě umět se zeptat kolegů nebo nadřízených na věci, které nám nejsou jasné.

„Zásadně se nedoporučuje svěřovat své pocity a ventilovat zážitky z prvního pracovního dne na sociálních sítích. Je lepší být opatrní v tom, co komu říkáte, abyste si sami neublížili,“ říká Hana Orgoňová. Upozorňuje také na to, že i s předchozí praxí vám může v novém prostředí práce déle trvat. „Pokud vám v začátcích nové práce úkoly trvají déle, chce to vytrvat. Většinou jakmile se své pracovní úkoly naučíte, půjdou vám rychleji a daleko lépe je stihnete,“ uklidňuje všechny nové zaměstnance v odpolední poradně Regionu.

autor: dak