Vánoční stromek v kontejneru musíme na změnu teploty postupně přivykat

10. prosinec 2020

Největší audioportál na českém internetu

Vánoční stromky v květináči připravené k prodeji | Foto: Profimedia

Možná máte doma praktický vánoční stromek z plastu, který trpělivě celý rok čeká na svoji příležitost, možná dáváte přednost stromku z přírody i za cenu pozdějšího luxování a sběru jehličí. Ale je tu ještě třetí možnost – stromek v kontejneru, který můžete posléze i vysadit do zahrady. Jak s takovým stromkem správně zacházet, se zeptala Slávka Brádlová ředitele Střední zahradnické a zemědělské školy v Děčíně – Libverdě Libora Kunteho.

Vánoční stromek v kontejneru potřebuje „mezipřistání“, a to v obou směrech. Od nákupu do Vánoc ho musíme postupně přivykat na vyšší teplotu, takže ho z venkovního prostoru umístíme třeba do nevytápěné chodby, světlého sklepa nebo garáže, kde je ovšem denní světlo. Ta aklimatizace by měla trvat 2 až 3 týdny, první týden v teplotách do 10 °C, pak to může být zhruba do 18 °C a pak teprve vytopený obývák. Zpětně, tedy po svátcích, ho opět přesuneme do méně teplých prostor. Občas zkontrolujeme a velmi mírně zalijeme.

O vánočních svátcích nám stromek v kontejneru provoní byt, nevadí mu ani zavěšené ozdoby. Vánočními svátky se ovšem myslí Štědrý den, Boží hod a svátek svatého Štěpána. Maximálně by takový stromek měl být v teplém prostředí týden, jinak mu hrozí záhuba.

Vánoční stromek v květináči

Během pobytu v teple stromek i zaléváme, takže nesmíme zapomenout na vhodnou misku, zemina by měla být navlhlá, ale kontejner by neměl stát ve vodě. Přivítá i jemné rosení. Rozhodně stromek nepřesazujeme, a pokud není kontejner zrovna pěkný, můžeme ho vložit do velkého ozdobného květináče nebo koše, případně obalit ozdobným papírem.

Výsadba

Úspěšnost výsadby začíná už u výběru stromku. „Měl by být v kontejneru pevně usazený, bal by měl být bohatě prokořeněný – to je důkaz, že takový stromek byl v kontejneru pěstovaný delší dobu a bude schopný vegetovat i po vysazení do volné půdy,“ říká Libor Kunte.

Vysazujeme zjara, jakmile už nehrozí mrazy. Připravíme dostatečně velkou jámu, zeminu vylepšíme kompostem nebo můžeme přidat dlouhodobě se uvolňující hnojivo speciálně pro jehličnany.