V šesti letech odhalil jedno z kouzel Pavla Kožíška. Dnes se Nikolas věnuje především mikromagii

V šesti letech odhalil jedno z kouzel Pavla Kožíška. Dnes se Nikolas věnuje především mikromagii
Kouzelníkem se stane tak, že se dívá na nějaké kouzelnické vystoupení, které ho uchvátí a chce to také zkusit, míní host Dobrého dopoledne Nikolas Kara.
Sám takto viděl v televizi kouzlit Pavla Kožíška, který proměnil herečku Sabinu Laurinovou v ovečku. „A když jsem na to kouzlo přišel, to mě hodně ovlivnilo,“ ohlíží se za svými začátky.
Dnes se věnuje kouzlení s velmi malými předměty, tomuto oboru se říká mikromagie. Pro publikum to ale není méně atraktivní, vysvětluje Nikolas Kara. „Ty malé předměty a ruce snímá kamera a je to přenášeno na velké plátno.“ Ke kouzlení si navíc pokaždé bere dobrovolníky z publika, kteří kouzla vidí zblízka na vlastní oči.
V Dobrém dopoledni mluvil i o důležitosti psychologie při kouzlení, to se ale nejlépe získává praxí. Existuje také obor, kterému se říká mentalismus – kouzelník si pohrává s lidskou myslí, vypadá, jako že čte myšlenky, vypadá to jako zázrak, ale přitom dělá stejné triky, jako ostatní kouzelníci. Je to psychologický efekt.
Celé vysvětlení uslyšíte v přiloženém audiu, stránky kouzelníka pak najdete zde.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.