V mlýně v Petrávči lisují oleje z místních plodin. Umí kmínový, bodlákový i z bílého máku

12. červenec 2024

Olejářská tradice z Petrávče přetavil do moderní podoby Karel Jonák. Ve svém mlýně vyrábí oleje z rozmanitých plodin pěstovaných na Vysočině.

Ve mlýně v Petrávči se zaměřují na lisování olejů z plodin, které sami pěstují. "Snažíme se lisovat z plodin, které máme na poli, na vlastním. A my máme málo hektarů, máme nějaké čtyři orné," vysvětlil Karel Jonák. Vedle kmínu, který je pro ně hlavní plodinou, pěstují také hořčici a v minulosti například len. Kmínový olej je jejich specialitou, ale zabývají se i výrobou hořčičného kaviáru, kdy semínka nakládají do speciálních nálevů.

Karel Jonák z Olejového mlýna Petráveč

Firmě se podařilo získat ocenění regionální potravina na její dva produkty. "Máme ho na dva produkty. Už podruhé jsme obhájili s kmínovým olejem. A vlajková loď je právě ten kmínový olej," uvedl. Dalším oceněným produktem jsou sušenky z kmínu, které se staly hitem díky jejich specifické chuti.

V mlýně se nesnaží pouze o produkci olejů, ale i o udržitelnost a ekologii. Například zbytkový materiál z lisování kmínu používají jako krmivo pro králíky, což má podle vědeckých studií pozitivní vliv na jejich růst a zdraví. "Dokonce máme vědeckou práci na tom, že když králíci berou kmínové výlisky, mají lepší maso a nemají průjmy," sdělil Jonák. Tím se snaží maximálně využít všechny zdroje a minimalizovat odpad.

Petrávečský olejový mlýn není jen o produkci, ale také o komunitě. Pořádají různé kulturní akce a setkání, kde se lidé mohou dozvědět více o tradičních plodinách a jejich zpracování. "My tam máme kapacitu nějakých 70 lidí a pořádáme tam různé akce, například nedávno jsme tam měli pana Dvořáka na vyprávění," uzavřel Karel Jonák.

autoři: Ivana Wiesnerová , hoch
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.