V kronice Smrčné je místo na dalších 200 let. První zápis v historické knize je z poloviny 19. století
V kronice Smrčné je místo na dalších 200 let. První zápis v historické knize je z poloviny 19. století
Už téměř 200 let píšou ve Smrčné na Jihlavsku kroniku do jediné knihy. Má formát 30 x 40 centimetrů a je tak tlustá, že je i po tolika letech zaplněná teprve do poloviny.
V roce 2018 získala cenu jako nejlepší obecní kronika roku. Posledních třicet let do ní obstarává zápisy Milan Vondrák, truhlář, pedagog a také obecní kronikář.
Opečovávaná kniha
Knihu má doma a opečovává ji tak, jak si zaslouží. Vytahuje ji z pevného obalu, který plánuje obnovit, protože ten už ledacos zažil. „Kronika je z roku 1836 a pořád se do ní dál píše. Když ji nesu na obec, tak se pěkně pronesu,“ směje se.
„Ta původní stará kniha, kde se ještě psalo švabachem, to byla jiná kniha, ale následně to potom svázali po sto stranách zápisů do této velké knihy. Ta podle mě vydrží ještě tak dvě stě let,“ říká kronikář.
1950 a 1989
První český zápis je uveden z roku 1950. Do té doby je kronika v němčině, protože většina obyvatel Smrčné byla německého původu. „Teprve až byli Němci vystěhováni, se začalo psát česky, ale to byla taková pochmurná doba,“ listuje kronikář knihou. Události od počátku vzniku Československa byly doplněny zpětně.
Totéž se stalo po roce 1989. Obec tehdy patřila pod Jihlavu, ale po osamostatnění, když se kronika na obecním úřadě našla, se ve Smrčné rozhodli v psaní pokračovat. „Kroniku jsem převzal někdy v roce 1994 a zpětně jsem ji mohl doplnit jen díky paní inženýrce Kubátové, která si vedle poctivé výpisky o dění a historii v obci,“ říká sedmý v řadě česky píšících kronikářů.
„Jeden rok se pokoušel psát i můj tatínek, bohužel pak zemřel. Bylo mu třicet sedm let,“ říká s pohnutím Milan Vondrák.
Také současný kronikář si vede během roku zápisky, pak si je přepíše do souvislého textu na formát A4, a teprve potom je přepisuje do kroniky. Jeden rok se vejde na pět až sedm listů. „Kdepak jedna á čtyřka, to by se v žádném případě nevešlo. Naše obec totiž žije,“ říká hrdě.
Velká a těžká kniha
Na kroniku byl nazlobený jen jednou v životě. Jako truhlář si vyrobil nový smrkový stůl, a protože kniha je těžká a smrkové dřevo měkké, udělala mu do nového stolu důlky.
„Tady když se podíváte, tak zespodu jsou na knize takové kovové nožičky, a ty se mi krásně do toho nového stolu obtiskly! Takže jsem každému musel vysvětlovat, od čeho to tam je. A další psaní probíhalo tak, že mi manželka nejdřív nachystala na stůl osušku, a teprve pak jsem mohl psát,“ vzpomíná Milan Vondrák s úsměvem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.