V kostele v zatopené Zahrádce se rozezní nový zvon. Už na konci října

16. říjen 2019

Kostel svatého Víta, který dnes stojí osamoceně na břehu přehrady Švihov, bude mít díky veřejné sbírce znovu zvon. Chyběl mu čtyři desetiletí.

Do věže bude zvon zavěšený 26. října při dušičkovém setkání v zaniklém městečku Zahrádka, jeho svěcení se ujme královéhradecký biskup Jan Vokál. Zvonit se pak bude denně, řekl Jan Čihák ze spolku Přátelé Zahrádky. Spolek sbírku na zvon organizoval.

„Předpokládáme, že by zvon mohl zvonit vždycky poledne a klekání,“ řekl Čihák. Nápis na zvonu bude připomínat letošních 800 let od první písemné zmínky o městečku Zahrádka, jež bylo zbourané kvůli stavbě vodárenské přehrady na řece Želivce. Jméno Josef ponese zvon na památku faráře Josefa Toufara, který v městečku působil před svým přeložením do nedaleké Číhoště.

Váží 205 kilogramů

Náklady na zvon vážící 205 kilogramů, s elektrickým pohonem a navazujícími úpravami ve věži, budu podle Čiháka asi do 470.000 korun. „Vzhledem k tomu, že se ty peníze sešly, mohli jsme už všechny práce zadat,“ řekl. Zvon vyrobilo zvonařství Manoušek.

Bryčka tažená koňmi

Převoz zvonu do Zahrádky poslední říjnovou sobotu připomene pořizování zvonů v 19. století, po požáru, který poničil městečko včetně kostela v roce 1850. Z Ledče nad Sázavou poveze zvon bryčka tažená koňmi nebo, při špatném počasí, automobil zvonařství.

V Ledči, kam se před lety přestěhovalo nejvíc obyvatel Zahrádky, bude zvon krátce vystavený na náměstí a v lokalitě Plácky. Další zastávky budou v obcích Kožlí a Kamenná Lhota. Slavnost se svěcením zvonu v Zahrádce začne ve 14:00. Předcházet jí bude přednáška zvonaře Petra Rudolfa Manouška.

O zvon přišli několikrát

O zvony přišel kostel v Zahrádce v minulosti několikrát. Po druhé světové válce byl ve věži zřejmě jen půjčený zvon, a to do poloviny 70. let, kdy přestal být kostel využíván. Kostel spravuje Národní památkový ústav. Spolek Přátelé Zahrádky shání peníze na jeho opravy a organizuje tam různé akce. 

zdroj: ČTK
Spustit audio