Medova vila v Humpolci se otevře veřejnosti. Město koupilo Medovu vilu od Josefa Gočára

Jediněčně zachované funkcionalistické interiéry včetně původního nábytku nebo radiátorů. Tak to vypadá uvnitř Medovy vily v Humpolci
Jediněčně zachované interiéry včetně původního nábytku, vestavěného vybavení a dokonce i radiátorů, tak vypadá vnitřek Medovy vily v Humpolci, kterou ve 30. letech minulého století navrhl slavný architekt Josef Gočár.
Město objekt nedávno odkoupilo a plánuje jeho zpřístupnění veřejnosti. Vila, kterou si u Gočára nechal postavit místní podnikatel Otakar Med, sloužila po znárodnění v roce 1948 jako mateřská škola nebo zdravotní středisko. Rodina Medových se však nikdy zcela nevystěhovala, a právě to podle odborníků pomohlo uchovat dům v téměř původním stavu. Neproběhly zde žádné necitlivé přestavby, které by jinak cenný interiér zničily.
„V přízemí bývalo zasilatelství. Bohužel nemáme téměř žádné fotografie, takže přesně nevíme, jak vypadalo. Nicméně tento prostor se nabízí k výstavám nebo různým expozicím,“ říká starosta Humpolce Petr Machek. Vila podle něj představuje architektonický klenot, který by mohl být prvním objektem z 20. století na Vysočině, jenž získá status národní kulturní památky.
V prvním patře vily, kde původně žila rodina Medových, návštěvníky čekají dokonale zachovalé obytné prostory. „Tady jsme v hale, za námi je kuchyň, vedle obývací pokoj – srdce celého bytu. Většina zařízení je v původním stavu, tak jak ho Gočár navrhl. Od topení přes světla až po vestavěný nábytek,“ popisuje koordinátorka Medovy vily.
Zatímco celková oprava objektu potrvá roky a vyžádá si značné finanční prostředky, první kroky budou podle vedení města rychlé. „Zpřístupnění veřejnosti plánujeme co nejdřív,“ doplňuje starosta Machek.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Zelenskyj přijede do Turecka na jednání s Putinem osobně. Od pondělka stále očekává příměří
-
Češi vyhráli na mistrovství světa i druhé utkání. Odhodlané Nory porazili těsně 2:1
-
Nealkoholické pivo už chutná stejně jako klasické, chválí chemik Kučera. Vyvíjí i léčivou variantu
-
Sto tisíc Čechů se věnuje myslivosti. Lidé pak vnímají přírodu jinak, tvrdí lesník Pochobradský