V Jihlavě by mohly testy na koronavirus dělat dvě laboratoře

Koronavirus, vzorek, test, laboratoř, odběr krve, Covid-19, nákaza, ilustrační

Státní veterinární ústav v Jihlavě a Nemocnice Jihlava se připravují na to, že budou vyhodnocovat testy na koronavirus. Zřejmě začnou v úterý.

Vysočině prozatím vlastní laboratoř chybí. Vzorky odebírá zdravotní záchranná služba. Také je odběrné stanoviště u nemocnice v Jihlavě a od dnešního dne i u nemocnice v Havlíčkově Brodě, řekla mluvčí nemocnice Petra Černo.

Doporučení od hygieny a praktických lékařů

Odběrné místo v Havlíčkově Brodě je stejně jako jihlavské určené pro pacienty, které k testování doporučí hygienici či praktičtí lékaři.

„Pro dnešní den sem dojedou pacienti, které nám nahlásila krajská hygienická stanice, od úterý budou jezdit i ti, které nám nahlásí praktičtí lékaři,“ řekla mluvčí nemocnice Petra Černo.

Zvýšit počet odebraných vzorků

Odběrné místo má zvýšit počty odebraných vzorků. Výjezdová skupina záchranářů jich zvládne denně dvě desítky. Odběrné místo bude v provozu denně od 7:00 do 17:00. Vzorky odebrané pacientům na Vysočině zatím vyhodnocují laboratoře v Praze a Hradci Králové. To by se mělo tento týden podle dřívějšího vyjádření kraje změnit. „Technicky i personálně jsme připraveni,“ řekl ředitel Státního veterinárního ústavu Jihlava Pavel Barták.

Teď se připravují potřebné smlouvy. Denně by laboratoř veterinářů mohla vyhodnotit 100 vzorků. Desítky vzorků by mohla denně vyhodnocovat i laboratoř v Nemocnici Jihlava.

K pondělnímu ránu je 23 nakažených

Na Vysočině zůstává potvrzených 23 případů nákazy COVID-19, o kterých hygienici informovali v neděli. Dva lidé jsou hospitalizovaní na infekčním oddělení havlíčkobrodské nemocnice.

Nejvíc nemocných je na Havlíčkobrodsku, kde je také uzavřena celá obce Kynice. Na svých webových stránkách uvedla, že má osm potvrzených případů. V obci je 86 obyvatel. Karanténa celé obce platí od 16. března. Na Havlíčkobrodsku je 16 potvrzených případů, na Žďársku tři a po dvou na Jihlavsku a Třebíčsku.

Spustit audio
zdroj: ČTK

Související