Úterní Noční linka: Práce snů

15. září 2020

Vybrali byste si znovu profesi, kterou jste vystudovali, nebo jste se jí vyučili? A pokud ne, jaká by podle vás byla vaše "práce snů"?

Pracovní trh se v Česku výrazně mění. Od začátku devadesátých let v zemi ubylo hlavně zaměstnanců v zemědělství, lesnictví a taky rybářství. Jde přibližně o 210 tisíc lidí, kteří z oboru odešli. Některé profese navíc zmizely úplně, jiné zase nahrazují stroje. Právě nové technologie zásadně ovlivňují povahu lidské práce.

Mnozí z nás jsme ještě vyrůstali v době, kdy jsme o své budoucí profesi museli rozhodnout mezi patnáctým až osumnáctým rokem života a často jsme ani neměli řádnou představu o tom, co zvolená profese obnáší. Naše představy o určité práci se totiž ne vždy setkávají s realitou. Ať už je to například délka pracovní doby, stresová zátěž, mzda, motivace...

Někteří lidé se své profese drží celý život, jiní se naopak nebáli začít znovu, v nové profesi třeba hned několikrát a třeba se jim nakonec povedlo strefit se do té pravé, vysněné práce.. Kdybyste se dnes znovu rozhodovali o své profesi, vybrali byste si opět tu, které jste se kdysi vyučili, vystudovali, nebo by vaše práce snů měla vypadat úplně jinak?

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...