U pohovoru vám nejvíc pomůžou informace
Uchazeč, který je pozván k pracovnímu pohovoru, udělá nejlépe, když se na něj dobře připraví, soudí Hana Orgoňová z agentury Grafton. „Je dobré zjistit si co nejvíce informací nejen o samotné společnosti, ale také o člověku, který s námi bude u pohovoru mluvit. Cest je více, první kroky by však měly vést na webové stránky dané společnosti nebo na sociální sítě. Můžeme pak lépe odhadnout, jaké otázky nám budou klást,“ doplňuje.
Otázky bývají často i předvídatelné, na internetových diskuzích se dají najít nejčastější typy otázek, které se často opakují. Na pohovoru samotném je pak podle Hany Orgoňové příprava poznat. „Kdo si myslí, že může uspět bez přípravy, se většinou mýlí. Svou osobností sice lze zaujmout, ale příprava je nutná. Z praxe víme, že čím je člověk větší odborník, tím více se chystá.“
Jak se na pracovním pohovoru chovat? „První zásada je včasný příchod, dále vhodné oblečení, které se velice přísně hodnotí. Platí poučka, že na pohovor bychom měli přijít o jeden stupeň formálněji oblečeni, než chodíme běžně do práce. Potřeba je také mluvit spisovnou češtinou. U pohovoru se také sleduje řeč těla, ale vzhledem k nervozitě se nad některými drobnými prohřešky, jako je cvakání propiskou, se často mávne rukou,“ vypočítává Hana Orgoňová.
Co naopak firmy nerady vidí, je kromě pozdního příchodu a nevhodného oblečení velké váhání při odpovědích: „Co víte o naší společnosti je jednou z nejčastěji kladených otázek na všech pohovorech a ve chvíli, kdy na ni neznáme odpovědi, se z výběrového řízení výrazně diskvalifikujeme,“ říká personalistka. Ptejme se, ukazujeme tím svůj zájem o společnost i o pracovní pozici, je dobré se ptát i na podmínky svého případného budoucího zaměstnání, ale všechno má svůj čas. „Na výši platu se sice ptát můžeme, ale pokud možno až v samotném závěru pohovoru, protože není nic horšího, než začít otázkou … kolik budu brát?“ směje se Hana Orgoňová.
CHAT:
Alois - Jak dlouho by mělo obvykle trvat, než firma odpoví, když se k nim přihlásím o práci? Už několikrát se mi stalo, že jsem čekal odpověď na svou přihlášku a nakonec se neozvali vůbec. Oni nemají stanovenou lhůtu, do kdy musí uchazečům odpovědět? Co si mám myslet o firmě, která ani nemá tolik slušnosti, aby na dopis nebo e-mail odpověděla, že mi děkuje za zájem, ale že na pohovor mě nezve? Alois D.
Dobrý den Aloisi,
bohužel firmy opravdu nemají předepsanou dobu, za kterou musí odpovědět kandidátům a bohužel není ani předepsáno, že musí odpovědět vůbec. Nicméně slušné firmy dají odpověď ideálně do týdne, max. do 10dnů a v nejhorším případě do čtrnácti dnů. Pokud Vám odpověď na zaslanou přihlášku nepřišla, určitě se dotazujte telefonicky.
Bohužel některé (převážně větší zahraniční společnosti) mají tolik zájemců o zaměstnání, že není v jejich silách všem odpovědět. A proto často už v inzerci volného pracovního místa uvádí, že kandidátům, kteří nebyli vybráni, nebude odpovězeno.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.