U Pernarce najdete vyhlídku s půvabnou zvoničkou. Můžete si u ní posedět, rozhlédnout se i zazvonit
K vyhlídce U zvoničky se dostanete po pohodlné polní cestě. Dřív to bývala trasa horníků, kteří tudy chodili do zhruba čtyři sta metrů vzdáleného povrchového dolu na baryt. Hornina se tu těžila od dvacátých let minulého století pro potřeby radiologie. Svými vlastnostmi totiž pomáhá tlumit radioaktivní záření.
Podle pamětníků pracoval na poli u Pernarce v roce 1920 místní sedlák, který při orbě vyoral na první pohled zajímavý kámen. Nedalo mu to a poslal ho na rozbor do Prahy. Tam potvrdili, že se jedná o síran barnatý neboli baryt.
A už tehdy před sto lety věděli, jak ho používat. „Pro místního sedláka to bylo zajímavé. A podle legendy svůj pozemek pronajal za pět piv denně. Kámen se tu už dnes běžně nevidí. Je vytěžený. Pro nerentabilitu tu skončila těžba po roce 1945,“ říká starosta Pernarce Jan Balín.
Na cestě k někdejšímu lomu je vidět nízký kopec se siluetou kamene, který v sobě má dva otvory. Vedle něj stojí dominanta místa. Krásný listnatý strom. Javor.
Vyhlídka U zvoničky
Na vrcholku kopce je štěrkový plácek a kolem vyskládané břidlicové desky. Zvoničku tvoří opracovaný pískovec se dvěma otvory. Ve větším je zavěšený ocelový zvon. Je tu pro štěstí, každý si na něj může zazvonit.
Podle starosty Jana Balína tu až do roku 2019 býval jen zanedbaný zaoraný podstavec, zřejmě nějakého křížku. I proto měli místní zastupitelé volné ruce při obnově místa a tvorbě kamenné plastiky. A vzhledem k tomu, že je místo na cestě k bývalému dolu, byla symbolická zvonička pro štěstí tím pravým.
Unavení horníci už tudy dnes nechodí. Zato i během naší procházky tudy prošlo několik turistů. To i proto, že kromě zvoničky je tu i panoramatická fotografie, na které si mohou kolemjdoucí přečíst názvy nejbližších okolních kopců. Je odtud vidět například Přimda na Tachovsku na hranici s Německem, Vlčí hora, Krasíkov nebo třeba Ovčí vrh.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.