Tuna prádla každý den. Handicapovaným pradlenám v Ledči se s polevující pandemií vrátila práce

6. červenec 2021 05:10

Koronavirová krize dopadla i na pracující handicapované. Například ti, kteří dělají v ledečské prádelně při chráněné dílně Háta, dočasně přišli o některé zakázky.

Víte, jak vypadá tuna špinavého prádla? Zaměstnanci prádelny Barborka v Ledči nad Sázavou to ví zcela přesně. Právě takové množství musí denně zpracovat. Práci tam navíc vykonávají handicapovaní lidé.

Pračky a sušičky

V prádelně Barborka jedou opět naplno všechny pračky i sušičky. Rozjet všechny stroje se jim povedlo až s ústupem pandemie koronaviru. Zakázky se jim postupně vrací a spolu s nimi i zaměstnanci.

Například paní Marcela byla několik měsíců bez práce. „Já už tady v září budu čtyři roky, ale bohužel kvůli covidu jsme byli v omezeném provozu, tak jsem byla mimo. Bylo to jen pro dva zaměstnance nebo protři3, tak jsem byla doma. Čekali jsme na zavolání, už jsme je prosili, ať nás vrátí do provozu.“

V prádelně pracuje kvůli svému handicapu na zkrácený úvazek. „Jsem po operaci páteře, mám čtyři šrouby v zádech, jsem vyučená prodavačka, ale normální provoz prodavačky jsem už nedávala, tak mi to tady vyhovuje, protože můžu měnit polohy, nemusím být v jedné poloze.“

Zakázek přibývá

Teď se ale provoz pomalu vrací do normálu a zakázek opět přibývá, jak potvrzuje vedoucí prodejny Věra Roulová: „V době covidu jsem chodila já a jedna pradlena, to jsme zpracovali tak kolem dvou set kilo denně, někdy to bylo víc, někdy méně, podle toho, co bylo za zakázky. Teď je situace úplně jiná, už máme denně kolem tuny prádla.“

Prádelna má totiž zakázky hlavně od hotelů a restaurací. „Zůstaly nám domovy důchodců, pak tady máme polikliniku v Ledči, lékárnu a zubní ordinace, navíc to prádlo si měnili ještě častěji.“

Prádlo si ale do Barborky může donést každý. Společnost totiž nabízí služby i fyzickým osobám.

autoři: Daniela Brychtová , mik
Spustit audio

Související