Travní lyžování je ekologičtější variantou adrenalinového sportu

6. srpen 2024

Travní lyžování, známé také jako grasski, je jedinečný a vzrušující sport, který nabízí skvělou letní alternativu k tradičnímu alpskému lyžování.

Travní lyže

Travní lyžování vzniklo v roce 1963 v Německu jako způsob, jak umožnit lyžařům trénovat během letních měsíců. První travní lyže byly v podstatě malé tankové pásy připevněné k botám. „Technologie se od té doby sice vyvinula, ale princip zůstal stejný,“ vysvětluje trenérka Dana Mervová. „Lyže se neustále zdokonalují v rychlosti a ovládání, což tento sport činí stále více atraktivním.“

Pro travní lyžování je typické, že se neomezuje pouze na zimní sezónu, což nabízí sportovcům výhodu celoročního tréninku. „Je možné lyžovat i za sněhu,“ říká závodník Jiří Vaverka mladší. „Jednou jsme měli soustředění v Orlických horách, kde nás přivítal sníh. Sníh byl pomalejší, což nám umožnilo bezpečnější trénink.“ Tento aspekt travního lyžování umožňuje flexibilitu a neustálý rozvoj dovedností.

Jedním z největších lákadel travního lyžování je jeho adrenalinový náboj. „Při sjezdu na travních lyžích je to neskutečný pocit,“ říká trenér Jiří Vaverka starší. „Lyže vypadají jako malé tankové pásy, a když se rozjedete, svět kolem vás se stane rozmazanou šmouhou.“ Adrenalinový zážitek je jedním z důvodů, proč travní lyžování přitahuje stále více nadšenců, a to jak mezi dětmi, tak mezi dospělými.

Ekologičtější varianta

Travní lyžování je také ekologičtější alternativou k tradičnímu alpskému lyžování. „Nespotřebujeme tolik energie na zasněžování a neplýtváme vodou,“ zdůrazňuje Dana Mervová. „Používáme ekologické oleje na mazání lyží a dbáme na to, aby tráva zůstala nepoškozená.“ Tento ekologický aspekt může být dalším důvodem, proč se tento sport stává stále populárnějším, zejména v době, kdy je udržitelnost a ochrana přírody klíčovým tématem.

autoři: Hela Dvořáková , hoch
Spustit audio