Tradiční dušičkové věnce často nahrazují různé atypické tvary

Hřbitov, dušičky. Ilustrační foto
Hřbitov, dušičky. Ilustrační foto

Do sváteční poradny 28. října přišla žďárská floristka Marie Horáková. „Stále více vyrábíme různé atypické tvary a máme pořád zákazníky, kteří to vyhledávají,“ vysvětlila. Samozřejmě věnce zůstávají v sortimentu květinářů, určité procento zákazníků je konzervativní.

Příprava floristů na dušičky začíná už v podstatě na jaře. „Už na jaře vysévám na své zahrádce letničky, které následně suším do dušičkových vazeb. Jinak suché věnce a vazby vyrábíme většinou v létě,“ dodala Marie Horáková s tím, že objednávky od zákazníků přijímá asi měsíc před památkou zemřelých. „Asi v polovině října začínáme připravovat ty živé, nesuché věci, jako jsou chvojové věnce a podobně.“

Floristika pochopitelně podléhá trendům. Ta dušičková ale podle Horákové moc ne. „Jsou to pochopitelně ty popisované atypické tvary nebo nezvyklá konstrukce. Často vyrábíme věnce třeba do proutěných základů nebo základů z mechu.“

Dušičky se kryjí s Halloweenem

Dušičky, nebo-li památka všech věrných zemřelých, je 2. listopadu. O tři dny dříve 31. října si především v anglicky mluvících zemích připomínají svátek Halloween. „Je to v naší zemi typicky komerční svátek a říká se, co je komerční, to je dobré,“ usmívá se Marie Horáková, která každoročně musí počítat s tím, že zákazníci si přejí i dekorace k Hallowenu, i když ten zájem není masivní.

„Prodáváme dýně a často je hezké, když si rodiče s dětmi koupí dýně, společně ji vydlabou a potom rozsvítí, ale řekla bych, že dušičky jsou časem takového usebraní, lidé vzpomínají na své zemřelé příbuzné a Halloween jde do ústraní,“ říká floristka Marie Horáková.