Test zvukotěsnosti interiérových dveří: Jsou lepší voštinové, nebo z dřevotřísky? Alfou i omegou je odborná montáž

17. září 2022

Interiérové dveře uvnitř domů a bytů oddělují prostory, některé mohou být i zajímavým interiérovým prvkem a hlavně by měly tlumit hluk z okolních místností a poskytnout nám v místnosti soukromí. Na učení, práci, třeba i vaření nebo sledování televize, poslech rádia a hudby.

Institut zdravého bydlení se rozhodl z nabídky trhu otestovat sedm náhodně vybraných dveří, a to jak voštinových, tak i dřevotřískových. „Dřevotřískové se liší právě svou vahou,“ říká Tomáš Sysel z Institutu zdravého bydlení.

Ve Státní zkušebně byly dveře správně zabudovány a měřeny podle ČSN ISO 10140-2. „Podle normy by měl test probíhat se zabudovaným práhem, ale protože moderní domácnosti používají k vytápění a výměně vzduchu rekuperaci, tudíž práh odpadá (nebo se musí kvůli správné cirkulaci vzduchu udělat do dveří s prahem otvor), rozhodli jsme se pro dva testy každých dveří. S práhem a bez něj.“

Nejhorší dveře bez práhu dosahovaly útlumu 15 dB, nejlepší měly útlum 18 dB. Měření se propsalo i do další zkoušky zvukotěsnosti při namontování práhu. Nejhorší dveře v testu dosahovaly útlumu 17 dB a nejlepší 23 dB. „Tady je ten rozdíl největší. Subjektivně vzato, 3 dB je v hluku hodně velký rozdíl a 5 dB (tedy téměř dvojnásobná hodnota hluku) je rozdíl obrovský.“

Interiérové dveře

„Vyhrály nejtěžší dveře, ale výrobce prozradit nemohu. Norma zná pouze pojem dveře s práhem. V moderních interiérech se ale práhy už nepoužívají. Takže se opět dostáváme do úskalí, na které pravidelně upozorňujeme. To, co chce norma, to, co snese papír a to co je běžný život,“ dodává Tomáš Sysel z Institutu zdravého bydlení.

U montáže se dělá nejvíc chyb

Roli hrají také zárubně. Je zajímavé, že i u těch nejhorších, nejlevnějších a nejlehčích dveří byly zárubně těžší než samotné křídlo dveří. Vše je o materiálu. Klasické nejlevnější voštinové dveře ze supermarketu nebudou při tlumení hluku fungovat. Je lepší si vybrat u renomovaného výrobce, připlatit raději pár stokorun a hlavně dbát na to, aby byly správně zapravené.

„U montáže zárubní se dělá nejvíce chyb. Většinou montážník udělá tři čtyři kopečky montážní pěny, aby zárubně v otvoru držely, a zbytkem zárubní prochází hluk. Pak už je jedno, jak kvalitní dveře máme, protože budeme stále trpět hlukem,“ vysvětluje Tomáš Sysel.

Na statku Vraných jsou dveře otevřené

Alfou i omegou i kvalitních dveří z dřevotřísky je to, že jsou správně zapravené. Postupovat byste měli podle manuálu, který výrobce ke dveřím dodává. Proto je lepší si koupit dveře i s montáží nebo si najít kvalitního montážníka, který svou práci nezfušuje.

autor: Jiří Šobr
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...