Švestky a hrušky vám zlepší náladu i zažívání

20. srpen 2014
Dobré odpoledne

Sezónní ovoce, které už se objevuje na pultech i na zahradách, bychom měli využít i ve svém jídelníčku. Iva Georgievová rozhodně doporučuje švestky, pokud máte tendence ke skleslosti a smutku. „Švestky jsou jedením ze základních prostředků na zlepšení psychiky. I když je léto, lidé nejsou spokojení a není jim dobře na duši. Švestky se odpradávna používaly jako prostředek pro uklidnění, protože obsahují širokou škálu vitamínů řady B."

Hrušky mají podobnou schopnost, a proto se doporučují i dětem, starším lidem nebo těm, kdo potřebují přibrat, kdo potřebuje více síly, klidu a odstupu. Pár kilo navíc by vám ale nemělo bránit v pojídání hrušek, protože podle Ivy Georgievové má psychika přednost. „Pokud ten člověk není psychicky v pohodě, pak by měl preferovat klid a pohodu, protože často je obezita dílem toho, že se necítíme šťastní.“

0:00
/
0:00

Iva přidává i recept na výborný nápoj z hrušek. „Hrušky oloupeme, zbavíme jádřinců a dužinu společně se slupkou povaříme s třtinovým cukrem a kardamomem, podle potřeby přidáme vodu. Nakonec všechno rozmixujeme ponorným mixérem. Nápoj je teplý, sladký a uklidňuje. Hrušky samotné můžeme také orestovat na másle ghí, přidáme kardamom a třtinový cukr a nakonec tím přelijeme neoslazený tvaroh, je to veliká dobrota.“

Oba druhy ovoce jsou dobré nejen na nepříliš dobrý psychický stav, ale také na zažívání. „Kdo dobře a pravidelně chodí na záchod, ten je potom jednak i méně skleslý, ale také se méně bojí. A naopak kdo trpí zácpou, toho bolí záda, špatně spí a má pocity strachu," říká znalkyně ajurvédy.

Ze švestek je možné dělat povidla, která prý čím jsou starší, tím jsou lepší a léčivější. Od Ivy Georgievové máme i recept na jahelník se švestkami a s mákem. „Jáhly spaříme, dáme do vymazaného pekáčku, přidáme švestky, celý mák, dvojnásobné množství vody, třtinový cukr a máslo ghí – pak má naše tělo všechno, co potřebuje, aby mělo klid a pohodu. Pak ani ty cukry nejdou do tuků, ale naše tělo zůstává pevné.“

Jahelník je velmi jednoduchý na přípravu, ale trik je v dlouhém pečení, ostatně to jáhly vyžadují – u švestek se zase úplně rozpeče slupka. I když je slupka trochu hořká, nemělo by nám to vadit, protože podle Ivy Georgievové jsou v ní právě hořčiny důležité.

CHAT:

Dobrý den. Mám dotaz - dá se jáhelník upéct i s hruškama? Nebo k jakému typu těsta by se hrušky hodily nejvíce? Váš nápoj mě zaujal, děkuji za recept. Mějte se krásně. Anežka P.
Milá paní Anežko jáhelník jde i s hruškama a je výborný i s přidáním tvarohu. Iva

Pěkné odpoledne, zdravím paní Ivo! Jak sušíte švestky? Můžu s nimi do sušičky nebo raději přírodně a můžu v nich nechat pecky? Děkuji za odpověď. Helena Procházková
Přeji dobrý den Helenko a švestek mám poměrně málo, takže nesuším, udělala bych to asi raději v troubě dle množství i vypeckovala. Zdravím, Iva

autor: dak
Spustit audio