Svatba v květnu může mít i svoje výhody, říká fotograf Marcel Kotyk
Celý život se snaží dělat, to co mu přináší radost. „Není to sebestředné, ale věřím, že když člověk dělá to, z čeho má radost, tak tím dělá radost i ostatním,“ vysvětluje svatební fotograf Marcel Kotyk. Prvních dvacet let profesního života pracoval v médiích.
Už tehdy si začal pohrávat s myšlenkou fotit. Slovo dalo slovo a kamarádi jej začali oslovovat na nafocení svatby. To se postupně začalo nabalovat a zájem rostl, tak si společně se svojí manželkou založil firmu a začal se této práci věnovat naplno
Úloha fotografa na svatbě není jen fotografování novomanželů, často je totiž fotograf i psychickou podporou, případně pomocníkem, který řeší drobné záležitosti, aby ulehčil nevěstě od starostí. I to je náplň práce Marcela Kotyka. Jak sám dodává: „Je důležité se před svatbou sejít a vše potřebné doladit i organizačně s reálným načasováním svatby.“
Svatba v květnu
Sám Marcel na pověry moc nedá, ale uznává, že většina lidí to v hlavně tak má. „Z mého pohledu je to škoda, protože svatba v květnu je úplně v pohodě z několika důvodů. Za prvé na pověry nevěřte a za druhé všechny termíny jsou volné, takže si můžete vybírat, kde to bude, kdo vám tam bude hrát, kdo vás bude fotit a kdo vás oddá.“
Člověk si dělá svatbu jednou, nebo dvakrát do života a ty zkušenosti s tím nemá. A zorganizovat dobře svatbu to je hodně velký podnik. „Myslete na sebe a na svoje zážitky, ne na to, co si o tom myslí ostatní,“ radí fotograf.
Vaše maminka může mít o svatbě své představy
Ze zkušeností Marcel Kotyk dodává, že některé maminky do toho mluví hodně, a proto je dobré si s nimi sednou rovnou a říct: „Maminko, my si tě vážíme, řekni si jednu věc, tu ti splníme, ale potom to nech na nás.“ A co tatínkové? „Tatínkové to mají stejně, jako ženichové od těch se očekává účast a od ženichů to, že řeknou ano. Ve finále, tedy hlavní roli hraje nevěsta a maminka.“
Většina nevěst myslí na to, aby jejich svatba byla krásná, šaty, kytky, auta a výzdoba. „Z vaší svatby si nakonec budete pamatovat lidi, se kterými svatební dne prožijete a zážitky, který s nimi budete mít. Ale za pět, deset let si nebude pamatovat, jaká byla výzdoba, jaké jste měla šaty, takže je opravdu dobré na ty zážitky myslet.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.