Suchý únor, už jeden měsíc bez alkoholických nápojů má výrazné zdravotní benefity, vysvětlují zástupci následné péče

Co je to suchý únor a proč ho vyzkoušet? Vysvětlují Zuzana Kovářová a Vlastimil Malenovský
Muži vypijí zhruba čtyřikrát více alkoholických nápojů než ženy a třikrát více než je světový průměr. Měsíc abstinence od alkoholu je nejen zdraví prospěšné, ale také se jedná o ukazatel stavu závislosti.
Výzvy suchého únoru se každoročně účasní zhruba milion lidí. Z toho zhruba 80 % výzvu dodrží po celý únor. Bohužel se většinou nejedná o rizikovou skupinu, protože si svůj postoj k alkoholickým nápojům uvědomují. Výzva se nevztahuje pouze na alkoholické nápoje, myšlenkou zakladatelů je přizpůsobení na každou osobu zvlášť, ať už se jedná o tabákové výrobky, sociální sítě nebo třeba pornografie.
Krátkodobá abstinence může ale být i nebezpečná. Po neodborném vysazení alkoholu může vlivem reakce těla výzva nebezpečná. Při správném postupu abstinence už po týdnu můžou abstinenti cítit lepší zažívání. Po třech týdnech se snižuje riziko mrtvice, ledviny a játra se začínají regenerovat. Positivní vliv abstinence má i na myšlení, sexuální výkon a kvalitu spánku.
Není vhodné dětem nabízet nealkoholická piva, protože i ty obsahují stopové množství alkoholu, zároveň tím dětem dáváme najevo, že pít pivo je vpořádku. Důležité je se dívat na složení.
Následná péče se zaměřuje na pacienty, kteří absolvovali pobytovou léčbu a uplynuly tři měsíce od jejich hospitalizace. Tito pacienti mohou využít podpory charitativních organizací, které jim pomáhají zorientovat se v návratu do běžného života. Součástí této péče je také pomoc při řešení finanční situace, obnově mezilidských vztahů a zajištění potřebné zdravotní péče.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.