Strojírenské firmy těžko shání zaměstnance. Pomohlo by zjednodušení přijímání zahraničních dělníků

16. září 2021 06:10

Nezaměstnanost na Vysočině zůstala ke konci srpna na červencové hodnotě 2,9 procenta. Pro některé firmy je téměř nemožné sehnat pracovníky.

Čekali, že pandemie covidu rozhýbe trh práce. Nic takového ale nepřišlo. Míra nezaměstnanosti v kraji se poslední měsíce pohybuje pod třemi procenty a zejména strojírenské firmy tak mají problémy získat kvalifikované dělníky.

CZ LOKO

V jihlavských halách společnost CZ LOKO pracuje na výrobě lokomotiv 140 lidí. Firma chce od nového roku dalších 20 dělníků přibrat, potvrzuje personální ředitel Jiří Kutálek: „Chystáme se na to, nábor už intenzívně probíhá. Bude to problém, v dnešní době je ten nábor dost problematický, trápíme se s tím.“

Firma shání tradiční řemeslníky. „Především elektromechanik a pak lepší elektromechanici, což jsou u nás elektronici, to jsou nejtěžší pozice na nábor.“ Podle ředitele Jiřího Kutálka by situaci v dlouhodobém měřítku pomohla podpora technického školství. „A v tom krátkodobém horizontu určitě větší podpora zahraničních pracovníků, kde máme složitý legislativní proces.“

Automobilový průmysl

Podobnou zkušenost se sháněním pracovníků mají i firmy v automobilovém průmyslu. Například společnost FRÄNKISCHE, která má pobočky v Okříškách a Třebíči. Také ta se spoléhá na výpomoc zahraničních agenturních pracovníků. Pokrývá s nimi necelou desetinu pozic.

Jako krátkodobé řešení by větší nábor lidí ze zahraničí viděl i předseda Krajské hospodářské komory Richard Horký: „Chybí nám tady asi 400 tisíc pracovníků. Ti by mohli produkovat nějakou hodnotu, platili by sociální, zdravotní, daně.“

Spousta firem spoléhala, že pracovní trh rozhýbe pandemie covidu. „Je otázkou, jak dlouho to je udržitelné, kde se zase něco stane. To je ale otázka spíš pro někoho s křišťálovou koulí,“ uzavírá personalista Tomáš Sivek.“

autoři: František Jirků , mik
Spustit audio

Související