Stát vyřídil první pětinu žádostí církví o vrácení majetku. Je mezi nimi žďárská Zelená hora

4. září 2014

Církve už poslaly státu přes 6000 žádostí o vrácení majetku. Úřady vyhověly zhruba pětině z nich, například katolickým farníkům na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou. Klíče areálu od slavného barokního stavitele Jana Blažeje Santiniho Aichla si převzali před pár dny. Hladký převod si pochvalují i jejich staronoví zaměstnanci, kteří teď mají všechno pěkně při ruce.

Za pár minut začíná prohlídka, na kterou už za dveřmi pokladny čeká dav lidí.

Kastelánka i správce a paní na úklid mají nově své vedení kousek odtud, na faře zámku Kinských. Je to výhoda, usmívá se kastelánka:

„Takhle zaběhnu si, zavoláme si a můžeme být v kontaktu každý den. Budeme pohromadě na jednom místě.“

Pohled na kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře

A nebude už potřeba převážet dokola sem a tam liturgické předměty na bohoslužby, nově budou v zákristii, doplňuje farář Vladimír Záleský:

„Aby když přijede třeba zájezd poutníků z Polska, z Německa, aby rovnou mohli slavit nějakou liturgii nebo mít poutní program. Případně svatbu, abychom tam všechno měli zařízené, abychom nemuseli přetahovat všechno.“

Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře

Pro návštěvníky se nic nemění

Turisté změnu vlastníka nepoznají. Pouze podle vstupenky, která dřív byla bílozelená, nově je oranžová, její podstatná část - cena, se zatím nemění. Ani podmínky pro turisty, vzkazuje žďárský farář Vladimír Záleský:

„Bude tam každý přijat, normálně pokračuje ve stejném návštěvním řádu průvodcovská služba. Co je velmi dobré - a je to velká výhoda pro nás - že všichni ti zaměstnanci, kteří pracovali pod Národním památkovým ústavem, se stali našimi zaměstnanci. Přechod je pružný a zcela bezproblémový.“

Farnost se také chystá plynule navázat na opravy, které poutní kostel svatého Jana Nepomuckého nutně potřebuje.

„My víme, že se velmi dobře podařila oprava stropu v kopuli chrámu včetně nádherných štuků a teď se musí pokračovat o patro níž čili v těch ochozech v prvním patře.“

Nejvýznamnější stavba Jana Blažeje Santiniho Aichla je už 20 let na prestižním seznamu Unesco. Velkolepé oslavy tohoto výročí si lidé připomínají tento víkend.

Strop kostela

Zvětšit mapu
autoři: mkp , Hana Mikulincová
Spustit audio