Startuje legendární závod Tisíc mil československých, za jeho vznik vděčíme pádu rychlostních limitů

12. červen 2024

Historie legendárního závodu Tisíc mil československých sahá až do roku 1933. Letos připomene významné jubileum – 90 let od nejslavnějšího závodu „Mílí“ v roce 1934.

Už samotný název závodu Tisíc mil československých jasně říká, o čem závod byl. „Jednak, že tehdy jsme byli Československo, protože se to jelo za první republiky a tisíc mil byl vlastně přepočet kilometrů, takže byl dlouhý zhruba 1600 kilometrů. Což se vlastně v naší republice ujet nedalo, ani v té československé, takže byl to závod Praha-Bratislava a to se ještě muselo jet několikrát,“ vysvětluje zástupce Veteran Car Clubu Praha Tomáš Hušek.

Závod začal v roce 1933, pokračoval v roce 1934 a 35. Vznikl i proto, že u nás byly zrušeny rychlostní limity. „Předtím by se ten závod jet nedal, protože v obci pro zajímavost se dalo jezdit 15 kilometrovou rychlostí, mimo obec 45 kilometrů v hodině. Takže nic takového nebylo možné uspořádat a právě v roce 1932 padly tyto limity, kdy v obci bylo stanovené 35 kilometrů v hodině a to bylo jediné omezení,“ připomíná zajímavou historii Tomáš Hušek.

Mimo obce rychlostní omezení platilo jenom pro nákladní automobily a autobusy. Osobní vozy mohly jezdit bez omezení.

Jaký bude letošní závod, a mnohem víc o historii si poslechněte v rozhovoru.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.