Spolek Hurá na výlet konkuruje ‚šmejdům‘

4. červen 2019

V roce 2014, kdy kulminovaly potíže seniorů se zájezdy s takzvanými ‚šmejdy‘, vznikl projekt Hurá na výlet.

Jeho patronkou se stala Sylva Dymáková, režisérka dokumentu Šmejdi, ve kterém poukázala na nekalé prakticky nejrůznějších agentur.

S myšlenkou založit tuto neziskovou organizaci přišel Tomáš Martínek s přáteli, aby donebevolající praktice šmejdů vytvořil konkurenci.

Spolek sídlí v Chrudimi a výlety chystá už pátým rokem pro seniory v pěti krajích České republiky. Za jednu sezónu stihne vypravit asi třicet autobusů plných seniorů.

Zaplatí jen stovku

Cena, kterou zaplatí senior za výlet, je sto korun, a zahrnuje dopravu autobusem, oběd, vstupné a průvodce. „Říkáme si hurápersonál a běžně to čítá průvodce, který už po cestě a také na místě rozšiřuje seniorům obzory, když pro ně má informace o místě výletu. Stávají se i situace, kdy senior potřebuje zdravotní pomoc, třeba lehké nevolnosti v teplých dnech, takže máme vždy zajištěného i zdravotníka,“ říkají s úsměvem Anna Mikanová s Lucií Venclákovou.

Seniorfest v Chrudimi

Informace o seznamu cest a rezervace jednotlivých výletů, najdou senioři na webu www.huranavylet.info. Kdo není počítačově zdatný a nemůže požádat členy rodiny o pomoc, může se obrátit na spolupracující Senior pointy, ochotný bývá i personál v knihovnách nebo v informačních centrech, kde je přístup na internet.

„Na festival, který se v sobotu koná 15. června v Chrudimi, se mohou senioři vypravit i po vlastní ose, místa je dost,“ zve Anna Mikanová. Program bude pestrý a pro všechny generace – hudebně od dechovky přes country či klavírní koncert. Zabaví se i děti, chystá se komentovaná prohlídka města nebo trénink paměti a podobně.

Zájem o výlety je obrovský

Rozšířit počet výletů zatím není úplně možné. Protože skutečná cena na osobu se při každém takovém výletě pohybuje kolem osmi set korun, nejvíce záleží na tom, kolik firem, mecenášů, dárců se rozhodne tento projekt podpořit.

Nápad spolku by se mohl stát inspirací i pro nové subjekty, které by také chtěly seniorům obohatit život. „Největší odměnou je spokojenost na konci každého výletu, mají úsměv na líci a jsou rádi, že se mohli podívat někam do světa,“ říká Lucie Vencláková.​

Spustit audio