Slepice až do domu. Stále více lidí si u kurýrů objednává drůbež, třeba na výkrm

17. květen 2022 06:00

Trochu to připomíná práci pošťáka, jen místo balíku vám doveze slepici. Řeč je o rozvozu živé drůbeže chovatelům až do domu. 

Malí chovatelé drůbeže mají novou možnost, jak obnovit svá hejna. Pro mladé kury už není nutné chodit na výdejí místa, kam je pravidelně rozváží prodejci. Firma z Hubenova na Jihlavsku totiž dováží drůbež zákazníkům až ke dveřím. 

Pět černých a jeden kohout

Rozvozce slepic Josef Plechatý právě přijíždí k jednomu z domů v Puklicích na Jihlavsku, kde už ho ode dveří vyhlíží jeden ze zákazníků. „Pět černých a jeden.“ Slepice překládá Josef Plechatý do pytle, aby si je mohl zákazník pohodlně přenést domů. 

Po vydání drůbeže a zaplacení pak pokračuje do další obce, kam má také připravenou objednávku. „Dvanáct černých, tři červené, čtyři vlašky, pět hus.“ To zákaznice Radka Vrzalová si na živou drůbež přinesla rovnou přepravku. Dvacet kusů ale není jen pro ni. „To není všechno naše, to máme i pro sousedy, tady to objednává celá ves.“

250 - 300 kusů

Josefu Plechatému zabere rozvoz téměř celou pracovní dobu a každý den vyjíždí s dodávkou plnou drůbeže do jiného okresu. „Takových 250, 300 zvířátek. Přijedu domů, lidi si zavolají, pak čekají, vyzvednou, dáme do pytle, do krabic, zaplatí a jedu dál, další zastávku.“

Podle Josefa Plechatého nakupují lidé vlastní slepice v posledních letech více než dřív. Což potvrzuje i spolumajitelka firmy, která drůbež prodává Eva Urbánková. „Ten zájem je v posledních dvou letech určitě vyšší, lidi chtějí mít vlastní maso, vědět čím si to vykrmí a nechtějí být závislý na systému supermarketů.“

Větší zájem začal podle Evy Urbánkové zhruba s příchodem koronavirové pandemie. Teď sice kvůli zdražování někteří zákazníci objednávky rušili, i tak si ale drůbež nakupuje velké množství lidí. „Určitě se to promítlo i na ceně drůbeže, zákazníci nám třeba ruší objednávky, že už se jim to nevyplatí, jak těm malým zvířátkům musí topit, musí jim svítit, takže pro ty důchodce dražší. I cena šrotu a obilovin jde nahoru.“

Právě proto musela navýšit ceny i hubenovská společnost. Zákazníci si tak připlatí i při nákupu drůbeže.

Spustit audio

Související