Silničáři na Vysočině rozmisťují sněhové zábrany a tyče, sůl mají

02524405.jpeg
02524405.jpeg

Silničáři na Vysočině v těchto dnech rozmisťují kolem silnic sněhové zábrany a vodicí tyče, posypový materiál už mají ve skladech.

Plán zimní údržby neobsahuje zásadnější změny. Krajská správa a údržba se bude starat o sjízdnost 4700 kilometrů vozovek, sdělil její náměstek Julius Janeba.

Většinu oprav na silnicích, které pro kraj zajišťovala krajská správa, už stavaři dokončili nebo dokončují. Do konce měsíce se ale protáhnou opravy čtyř mostů, u nichž musela správa v průběhu stavby vybrat nové dodavatele.

Od smluv na opravy mostů na silnicích III. třídy, které jsou ve Starči, Radkově a u vsí Hluboká a Pořežín, v létě odstoupila firma Keviton. Stavební práce celkem za 16 milionů korun měly podle dřívějších údajů kraje skončit v srpnu. Termín pro zprovoznění mostů je nově stanoven na konec listopadu.

Ostatní stavby se podařilo dokončit do konce října nebo s několikadenním schváleným přesahem do listopadu, uvedl náměstek.

Silničáři na Vysočině se kromě krajských komunikací starají také o prohrnování a čištění státních silnic I. třídy, vyjma části přivaděče k D1. Včetně rezerv na to mají 142 sypačů. „V krizovém případě lze přestavět na zimu dalších 12 aut,“ uvedl Janeba. Zkraje roku správa dostala 21 nových sypačů Mercedes Arocs, šest vyřazených strojů pak kraj daroval na Ukrajinu.

Všechny vozy zimní údržby jsou vybaveny GPS, která on-line zaznamenává jejich aktuální pozici. Tato data sdílejí hasiči.

Ve skladech mají silničáři připravených 22.000 tun soli a 65.000 tun inertního posypu. Sůl používají na 1530 kilometrech silnic, tedy na třetině z celkové délky komunikací, u nichž zajišťují zimní údržbu.

Nově letos budou chemicky udržovat i průtahy přes Hořepník, Golčův Jeníkov, Habry a dva čerstvě otevřené obchvaty u Rouštan na Havlíčkobrodsku a Skleného nad Oslavou na Žďársku.

Minulou zimu ujely podle statistik krajské správy její vozy údržby skoro 540.000 kilometrů, v meziročním porovnání skoro o 100.000 kilometrů více. Například během zimy z přelomu let 2012 a 2013 najezdili krajští silničáři při údržbě 688.000 kilometrů.