Semínka letniček sbíráme za suchého počasí a v době, kdy semeníky zasychají. Dobře uchovaná semena si udrží klíčivost až čtyři roky
Ze kterých letniček na vaší zahrádce jste letos byli nadšení? Krásně kvetly, sousedky vám je chválily a vy byste si přáli, aby záhon u domu krášlily za rok zas? Není nic jednoduššího než si semínka těch krasavic nasbírat.
„Můžeme si nasbírat semínka všech druhů letniček i dvouletek. U letniček pravých je to nakonec jen jediný způsob, jak je rozmnožit. Množí se totiž pouze semeny, tedy generativně,“ vysvětluje Alena Nováková, kurátorka letniček z botanické zahrady v Praze. „Pokud se rozhodneme, že si semena letniček nasbíráme sami, musíme se smířit s tím, že se rostliny po výsevu nemusejí zcela podobat těm, ze kterých jsme semínka odebrali. Je to zaviněno určitou mírou samosprašnosti nebo cizosprašnosti těch rostlin.“
Čas pro sběr semen nastává tehdy, kdy semeníky zhnědnou a zasychají. Existují ale i výjimky. U některých druhů (například maceška, luhomílek, hlazenec) vypadávají světlá semena z ještě zelených semeníků. Nejpraktičtější je v době zrání jednotlivé rostliny prohlížet. Když vidíme, že se semeníky otevírají a semínka začínají vypadávat, nastal správný čas pro jejich sběr.
Sbíráme výhradně za suchého počasí, raději odpoledne (pokud je po ránu rosa). Nejjednodušší je posbírat celé semeníky do papírového sáčku. Ten necháme otevřený a uložíme do suchého interiéru, třeba na půdu. Nesmí tam ale svítit přímé slunce a vanout příliš silný proud vzduchu.
Až semeníky doschnou, semínka většinou sama vypadají. Zbytek vydrolíme, vyklepeme. Semínka uložíme do papírového sáčku nebo třeba do obálky. Označíme jménem rostliny a rokem sklizně. Uložíme do papírové krabice v suchém a chladnějším interiéru. Semena si většinou udrží klíčivost 2 až 4 roky.
Trvalky se na rozdíl od většiny letniček velmi snadno množí vegetativně, řízkováním nebo dělením trsů. Semenem je množíme pouze v případě, kdy nepřirůstají, nedělají oddělky nebo potřebujeme získat velký počet jedinců najednou. Pak se to vyplatí. Často se semenem množí třeba kokardy.
Poslechněte si reportáž Hobby magazínu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka