Rybník Stráž v Pelhřimově budou také letos hlídat speciální bakterie. Zamezí rozvoji sinic

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Rybník, ilustrační foto

Sice je teprve květen, v Pelhřimově už ale myslí na letní koupání v rybníce Stráž. Město se snaží vodu upravit tak, aby ji v teplých měsících nekazily sinice.

„V podstatě jde o to rozvést po ploše rybníka trošku rovnoměrně na jednu aplikaci 40 kilo bakterií a po měsíci se to opakuje,“ chystá si Jaromír Čašek do loďky kbelíky s přípravkem, který následně rozveze po celém rybníce Stráž.

Spotřebovávají fosfor a dusík

„Je to aplikace biologického materiálu – bakterií, které v podstatě pro stavbu svého těla spotřebovávají fosfor a dusík, tím vytvářejí konkurenční prostředí pro sinice a řasy.“ Díky biologickému čištění rybníka je pak voda čistší a vhodnější pro koupání.

„Předem říkám, že tady nikdy nebude průzračná voda jako na Jadranu, spousta lidí si teďka uvědomuje, jak jezdí do zahraničí, tak nevleze do vody, která je zakalená. Neodstraníme zákal, protože ten zákal vytváří hlavně kapři, tím že rejou na dně.“

Stráž ke koupání

Jedna aplikace přípravku po celé ploše rybníka zabere Jaromíru Čaškovi asi hodinu a půl. Práce platí město Pelhřimov, které chce rybníku Stráž vrátit jeho rekreační funkci, potvrzuje místostarosta města Zdeněk Jaroš (TOP 09): „Už v minulosti se tady čistilo, ale předešlé radnice usoudily, že to stojí moc peněz a s tím programem se přestalo. V loňském roce mě napadlo, aby ta Stráž byla zase rekreační rybník. Pokud si dobře vzpomínám, tak asi do 15. srpna voda zůstala čistá po tomto čištění.“ Celkem město za vyčištění rybníka zaplatí 275 tisíc korun

Rybník bude Jaromír Čašek až do září čistit ještě několikrát tak, aby se voda nekazila ani během letní sezony.

Spustit audio
autoři: Tereza Pešoutová , mik

Související