Rouška stávala pět korun, teď je pětkrát dražší. I přesto jdou na odbyt, říká lékárník

9. srpen 2020 05:50

Práce lékárníků je v poslední době důležitější než kdy předtím. Lidé za nimi chodí pro roušky, v době karantény šly na odbyt léky na bolest a na horečku.

Do lékáren už zase míří více lidí. Opět totiž stouply prodeje roušek. Důvodem je nařízení hygieniků, které přikazuje zakrývání dýchacích cest ve všech zdravotnických a sociálních zařízeních, a také v lékárnách.

Situace ale není tak hektická, jako v době první koronavirové krize, kdy lidé vykoupili roušky nebo léky na bolest a teplotu během několika dní.

Klidněji než na jaře

„Ze začátku, když to nařídil kraj, od minulé středy, myslím, že tak to rychle zmizelo.“ Podle pelhřimovského lékárníka Jiřího Cézara jsou ale lidé klidnější, než tomu bylo na jaře, kdy byly roušky poprvé povinné.

„Setkal jsem se tady s názory několika lidí, když se to začalo uvolňovat, že mají strach tu roušku sundat, ale už jak je léto a lidi jsou v té letní atmosféře, tak už to tolik neřeší, jako se to řešilo na jaře.“

Roušky, léky na teplotu a bolest

V takzvané první vlně koronaviru vykoupili lidé veškeré zásoby nejen roušek, ale také léků na bolest a teplotu. „Nic se sehnat nedalo, zhruba tak po měsíci po dvou, se začaly objevovat první roušky, Paraleny, takže lidi se dost předzásobovali vitaminy C a podobně.“

Léky nebyly podle Jiřího Cézara ani v centrálních skladech. „Chtěli jsme třeba objednat 50 kusů, dostali jsme 5 kusů, takže během chviličky, když někdo narazil, zrovna přišel, že jsme měli ten Paralen, tak si rovnou vzal třeba 2, 3 kusy najednou.“

Právě kvůli velkému zájmu a nedostatku výrazně stouply ceny. „Jednoduché roušky stály 5 korun před tou krizí, teď chtějí za roušku 24, 25, 26 korun za kus. To už byl hodně velký rozdíl.“

Nahoru šly i ceny léků, rozdíl ale nebyl tak velký. Za třináct let, co Jiří Cézar pracuje jako lékárník, ale podobnou krizi nepamatuje.

autoři: Daniela Brychtová , mik
Spustit audio

Související