Jsme připraveni splnit jakýkoli úkol. Vojáci nastoupili do služby v jihlavském Alzheimercentru

1. srpen 2020 06:10

Armáda České republiky pomáhá v Alzheimercentru v Jihlavě. Vojáci přesouvají klienty, pomáhají přenášet těžké věci a pomohou i s hygienou.

Patnáct vojáků pomáhá v Alzheimercentru v Jihlavě. Sociální zařízení požádalo armádu o pomoc, protože nemá kvůli epidemiologické situaci dostatek personálu. Od pátečního dopoledne tak část prací převzali vojáci.

Jsou mezi nimi například i příslušníci pluku radiační, chemické a biologické ochrany v Liberci.

„Co se týče nasazení, tak byla určená jednotka, poskládaná z vybraných lidí a následně prošli školením, poučením a odebrali se sem,“ popisuje četař Armády České republiky Jan Gross, co předcházelo samotnému příjezdu vojáků do Alzheimercentra.

Úkol pro vojáky

Spolupráci se zdravotníky berou jako jeden z úkolů. „Naštěstí v našem případě nemá nálada žádnou souvislost se splněním úkolu.“ I přesto Jan Gross uznává, že výpomoc v podobných zařízeních pro vojáky není právě obvyklá. „Výpomoc v Alzheimercentru bude pro nás premiéra, protože to není součást našeho denního výcviku. Nicméně jsme vždy zvyklí a připravení podstoupit různá ta školení a odbornou výuku a adaptovat se na splnění jakéhokoliv úkolu.“

Předběžně armáda počítá s tím, že vojáci v centru zůstanou dva týdny. Zdravotníkům pomůžou s různými neodbornými pracemi, vysvětluje ředitelka Renata Horňáková: „Armáda nám bude dopomáhat vždycky ve spojitosti s kvalifikovanou osobou našeho zařízení v rámci přesunu klientů, přesunu těžkých břemen, snášení odpadu, pomoc s hygienou, pomoc s roznášením jídla.“

Nakažení koronavirem

V centru je nakažených zhruba šest desítek lidí, nadále tak musí jak personál, tak teď i vojáci dodržovat přísná opatření.

„Samozřejmě všichni klienti jsou rozdělení a zaměstnanci pracují v režimu nejvyšší možné ochrany,“ uzavřela ředitelka.

autoři: Tereza Pešoutová , mik
Spustit audio

Související