Rosí se vám okenní tabule? Častěji větrejte

22. prosinec 2015
Dobré odpoledne

Svátky už klepou na okna, ale co to? Jsou nějaká orosená, po parapetu teče voda a nám to kazí náladu. Odborník Michal Mikeš na Regionu řekl, čím to je. Důvod je nasnadě. Patrně málo větráme, proto voda kondenzuje na okenních tabulích.

„To že se okna rosí, je standardní projev v tomto ročním období. Nepanikařme. Pokud máme okna nová, je to známka toho, že jsou dobře utěsněná, pokud máme okna stará, je potřeba s tím něco dělat,“ říká na úvod odborník na okna Michal Mikeš a pokračuje: „Je potřeba větrat, nová okna mají ve standardu mikroventilaci. Nevím, jestli je to úplně dobře, protože spousta lidí si myslí, že kdy má okna na mikroventilaci a tímto způsobem větrá, vše je vyřešené. Není to dobře! Větrat je potřeba intenzivně a důležité je udělat z jedné místnosti do druhé průvan.“

Topíme na plné obrátky a stejně cítíme chlad

„Největší příčinou toho všeho jsou tepelné mosty, připojovací spáry. Zvolili jsme dobrý výrobek, dobrou montáž, v globálu nám to zastřešuje jedna firma, ale nekladli jsme dostatečný důraz na to, aby ten tepelný most nebyl. Nejlépe to vyřešíme tak, že to zaizolujeme polystyrenem, uděláme špalety, aby ten přechod nebyl důrazný. Když bude venku mínus 20 a doma plus 20, někde se ta srážlivost zkrátka musí projevit. Jestli zvolíme dřevěná, plastová nebo hliníková okna na kamennou chalupu, je to jedno, stejně tak či tak dům novými okny utěsníme. Je potřeba zkrátka větrat. Že dřevěná okna dýchají, je nesmysl,“ dodává Michal Mikeš z Jihlavy.

Nutná výměna oken

„Každý uživatel a zákazník si výměnu oken musí uvědomit sám. Možné příčiny jsou ty, že okna nedoléhají, netěsní, jsou shnilá, rozvrzaná, nefunkční. S příchodem nových oken přijde veliká změna, vše jde lehce, funkčně, vítr za oknem není už cítit ani slyšet.“

Při výměně oken na stavební úřad nebo ne?

„Když stavební úřad navštívíme osobně a zmíníme, v jaké lokalitě chceme výměnu provést, nic nezkazíme, ale pokud neměníme velikost oken, pokud neměníme zásadně členění a barvu oken, stavební úřad nepotřebujeme. Pokud je to v historických částech měst, tam se tomu věnují také památkáři. Už je potřeba jakési svolení a případná konzultace s odborníkem.“

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.