Relikviáře, koutňáky a rodeníky – naši předkové a jejich magická cesta ke štěstí a blahobytu
Naši předkové se obklopovali spoustou předmětů, které jim spolu s určitými rituály měly zajistit blahobyt, štěstí, zdraví, dobrou úrodu a také přičarovat a udržet lásku. Proto měli doma oltáře, relikviáře, udržovali si hospodáříčky, používali hrnce koutňáky, koutní plachty, ale také rodeníky nebo tzv. cígry.
Dnes už nevíme, k čemu tyto věci sloužily, z rituálních zvykoslovných předmětů se nám dochovaly pouze kraslice a určité druhy vánočního a velikonočního pečiva.
Designérka a kurátorka Klára Hegerová se proto rozhodla tyto předměty najít, spojit lidové řemeslníky a moderní designéry a vdechnout strodávným věcem nový život a smysl. A tak vznikla výstava Tiše usilovat o krásu, která je k vidění v Galerii 1 v centru Prahy. Natáčela tam Markéta Ševčíková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.