Psa doma raději sami nestříhejte, radí odbornice

10. duben 2015
Dobré odpoledne

Dlouhosrstá plemena potřebují sem tam ostříhat srst. Jana Zemanová, která psy stříhá, říká, že se setkala i s majiteli, kteří se svého psa pokoušeli stříhat sami. „Oni potom řeknou: Já jsem si ho chtěl ostříhat sám, ale nepovedlo se mi to, tak s tím něco udělejte. To je ale mnohem horší, než když ho stříháte od začátku.“ Ideální je podle Jany Zemanové chodit každých 8 – 10 týdnů, pak jsou pejsci hezky upravení. Nutnost příští návštěvy se liší nejenom plemeno od plemene, ale i pes od psa, protože podobně jako u lidí má některý pes hustší srst, a jiný nemá.

Nejčastěji stříhá jorkšíry, maltézské a psíky plemena ši-cu. „Stříhám i bišonky, ti potřebují stříhat často a hlavně kvalitně. Opět se vrací pudlíci, které si pořizují starší lidé, možná proto, že pudlíci byli dříve známější a rozšířenější. Knírač by se správně měl trimovat, jinak by nemohl chodit na výstavu,“ uvádí Jana Zemanová. Trimování je vytrhávání staré srsti chlup po chlupu trimovacím nožem, nůžky přijdou ke slovu jen na úpravu paciček a vousů.

  • Lidé si často svého psa ostříhají sami. Odborní střihači ale potom lomí rameny, upravit psovi srst není totiž jednoduché. V páteční poradně Českého rozhlasu Region o tom mluvila Jana
    Zemanová
    " style="">
    Lidé si často svého psa ostříhají sami. Odborní střihači ale potom lomí rameny, upravit psovi srst není totiž jednoduché. V páteční poradně Českého rozhlasu Region o tom mluvila Jana
    Zemanová
    " style="">
    Lidé si často svého psa ostříhají sami. Odborní střihači ale potom lomí rameny, upravit psovi srst není totiž jednoduché. V páteční poradně Českého rozhlasu Region o tom mluvila Jana
    Zemanová
0:00
/
0:00

Pokud máte dlouhosrstá plemena, jako ši-cu, jorkšír nebo maltézský psík doma jako mazlíka, je lepší je přistřihnout. „Když s ním pak jdete do lesa, tak posbírá větve, listy, je zacuchaný a doma ho pak musíte vyčesávat. Není dobré psa stříhat úplně na kůži, protože ho to může slunce spálit,“ varuje Jana Zemanová.

Pes se má po vykoupání pořádně vysušit

I krátkosrstá plemena zajdou k Janě Zemanová na vykoupání. „Srst je zaprášená a mastí se jim, psa to potom kouše a svědí. Někdy přijdou i na odblešení šamponem proti parazitům.“ Koupání venku většině psů nestačí, protože pes samovolně velmi dlouho vysychá. „Když se pes koupe doma, je nutné ho pořádně vysušit, aby mu srst nepáchla. Na psy existují i speciální fény méně hlučné a s vyšším výkonem,“ říká Jana Zemanová.

Pro zklidnění před ostříháním nebo vykoupáním se používají různé metody. Pes se přiváže nebo se umístí do kola, podá se mu uklidňující gel nebo injekce. „U nás ale stačí lidský hlas,“ soudí Jana Zemanová, protože pes už po několikáté návštěvě na stříhání ví, co ho čeká a někdy se dokonce i těší.

Chat s Janou Zemanovou

autor: dak