Průmysl 4.0 ve výuce. Jihlavská vysoká škola otevřela vlastní továrnu pro studenty

23. červen 2020 06:00

Na jihlavské Vysoké škole polytechnické (VŠPJ) představili novou výukovou továrnu pro průmysl 4.0. Poslouží praktické výuce hned několika technických oborů.

„Tady před sebou máme výukovou průmyslovou linku, když si to představíte zvětšené, tak to najdete ve většině výrobních továren, a tohle zařízení má sloužit studentům, aby je připravilo na to, co je v té praxi čeká,“ představuje akademický pracovník VŠPJ Jan Jirsa výukovou továrnu pro průmysl 4.0.

Ten je považován za další milník v evoluci průmyslu. Kombinuje v sobě digitalizaci a automatizaci výroby. „Průmysl 4.0 není o tom, že jsou tady nějaké nové výrobní stroje, ale je to o tom, jak ty výrobní stroje jsou spolu schopné komunikovat.“

Chytré stroje

To je patrné také na výukové továrně, kde se naprogramovaní roboti prohánějí. Podmínkou pro fungování systému je pak přítomnost tzv. identifikátorů, říká Jan Jirsa. „Tady v těch černých destičkách, které jezdí jsou RFID čipy a ve chvíli, kdy tam nějaká z těch mašin položí materiál, tak do toho čipu nahraje ID toho materiálu, který tam položila. A všechny ty mašiny vědí, že s ID 56 mají nebo nemají nějak nakládat.“

Vyzkoušet si práci v továrně průmyslu budoucnosti pak budou moci na VŠPJ studenti různých studijních oborů. „Tahle linka skutečně pokrývá obrovský spektrum možností, co se na tom dá dělat, od čisté strojařiny, kdy konstruktér může navrhovat nový aplikační modul, přes čistou elektriku.“

Zatím největší v ČR

Výuková cyber-fyzikální laboratoř je totiž momentálně největší v celé České republice, dodává vedoucí katedry technických studií Zdeněk Horák: „Aktuálně svým rozsahem je největší v České republice. Ale tahle výhoda bude myslím trvat velmi krátce, technologie jde velmi dopředu a věřím tomu, že bude dostupnější a dostupnější.“

Horák také věří, že nová výuková laboratoř umožní větší spolupráci s průmyslovými partnery, kterým může pomoci například s různými simulacemi průmyslové výroby. „Kraj Vysočina má v tomto obrovskou výhodu právě v tom, že je tady řada průmyslových podniků větších či menších.“

Podle Zdeňka Horáka se podniky zapojení této technologie nevyhnou, a právě výuková laboratoř VŠPJ pomůže studenty na budoucnost průmyslu připravit a zajistit tak firmám kvalifikované pracovníky.

autoři: Patrik Salát , mik
Spustit audio

Související