Přetlak u přijímaček. Na některé školy se dostane jen zlomek zájemců

15. duben 2025

Na Vysočině letos o studijní místo nebojují nejvíce deváťáci mířící na gymnázia, ale uchazeči o učební obory, konkrétně kadeřník a kosmetické služby. V Jihlavě zaznamenala Střední odborná škola služeb mimořádný zájem právě o tyto obory – a konkurence je vysoká.

O třicet míst v oboru kadeřník se letos uchází 226 žáků devátých tříd. Podobný zájem je i o obor kosmetické služby, kde se hlásí téměř 150 uchazečů. Míst je ale k dispozici pouze 28. Na jihlavské gymnázium se hlásí obdobný počet zájemců, přijato ale bude 90 z nich.

Deváťačka Dana, která má jako hlavní cíl stát se kadeřnicí, o počtu přihlášených ví: „Mě to bavilo vždycky, už jako maličká jsem si dělala vlasy. Kámošky jsem malovala, dělám skoro všechno. Celkově mě to prostě asi baví.“ Na druhém místě má maturitní obor kosmetické služby, jako třetí možnost si zvolila farmaceutický obor. Přijímací testy podle svých slov zvládla dobře a doufá, že v silné konkurenci uspěje.

Čtěte také

Ředitel školy Libor Fasora upozorňuje na paradox přijímacího řízení: „Může nastat situace, kdy se žák nedostane na učební obor, ale uspěje u maturitního. Přestože to zní nelogicky, obor kadeřník vybíráme podle známek. Pokud nejsou dost dobré, nepřijmeme ho, i když by prošel přijímacími zkouškami na maturitní obor.“

Zatímco na učební obory se přijímací testy nepíšou a školy hodnotí pouze prospěch ze základní školy, u maturitních oborů hrají klíčovou roli právě výsledky testů z matematiky a češtiny.

Podle Fasory je obor kadeřník dlouhodobě stabilně atraktivní. U kosmetických služeb je převis uchazečů novějším trendem. „Ještě před pár lety jsme tento obor museli kombinovat, abychom ho vůbec udrželi. Až loni se nám podařilo otevřít jednooborové třídy napříč všemi ročníky.“

Rozšiřování kapacit škola neplánuje. Jak říká ředitel, počty přijímaných žáků jsou nastaveny tak, aby absolventi měli reálnou šanci uplatnit se na trhu práce.

Spustit audio

Související