Přes dvacet kilo na zádech, denně osm kilometrů. Třebíč se ve svých ulicích zbavuje plevele

13. červenec 2019 06:10
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Terasa je zarostlá plevelem, místy se povalují odpadky.

Přes půl milionu metrů čtverečních plochy, stovky litrů herbicidu, desítky nachozených kilometrů. Do ulic Třebíče vyrazili likvidátoři plevele.

Nežádoucí rostliny, bující mezi obrubníky nebo dlažebními kostkami, budou hubit celé léto.

„Je to účinné. Když to stříkneme, zežloutne to a mechanickým způsobem se dá taková rostlina odstranit,“ řekl Ján Neguc, který s postřikovačem na zádech Třebíč obchází.

Denně osm kilometr

S postřikovačem, který s náplní váží kolem dvaceti kilogramů, nachodí pan Neguc denně asi osm kilometrů. „Je to těžké, denně to tak tři až čtyřikrát naplním. Ale je to potřebné, plevel nevypadá dobře,“ dodal.

Kategorie ulic

Třebíč má rozdělené ulice podle kategorií a podle toho také vysílají člověka s postřikovačem. „Tam, kde se lidí hodně pohybují, tam toho roste méně. Kde naopak moc nechodí, plevel bují více.“

Ekologický postřik

Postřik používaný na plevele v Třebíči je podle ujištění radnice ekologický. „Ošetřujeme celkem asi 600 tisíc metrů čtverečných ploch. Tuto činnost provádíme celoročně,“ dodala mluvčí města Irini Martakidisová.

autoři: Milan Soldán , mik
Spustit audio

Související