Pralinkové a čokoládové rekordy

Jste-li vyznavači čokolády a podobných dobrot, měly by se Vám při dnešním listování Českou knihou rekordů aspoň trochu sbíhat sliny. Začněme u největší pralinky v České republice. Tu vyrobila a na festivalu Pelhřimov - město rekordů před pár lety představila společnost TRILIT.

Šlo vskutku obra - pralinka měla 80 kilo! Výroba probíhala tak, že do formy bylo nalito 15 kg mléčné čokolády, z čehož vznikla po otáčení a chlazení čokoládová koule o síle stěny 25 mm. Ta byla poté naplněna oříškovým nugátem a nakonec byla celá pralinka obalena mléčnou čokoládou a mandlemi. Toto množství surovin by mimochodem stačilo na 4 490 ks běžných pralinek. Proces výroby trval 2 dny a obvod megapralinky činil 156,5 cm.

Před pár dny zase TOP HOTEL Praha uspořádal hromadné pojídání domácích pralinek, při němž si 116 lidí v jednu chvíli, na jednom místě, začalo pochutnávat na pralinkách vyrobených z vysoce kvalitní belgické čokolády.

No a do třetice! Největší čokoládový zámek v České republice můžete obdivovat v expozici Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově. Má 37 kilo, Jana Dostálová s ním vyhrála mistrovství světa cukrářů a jedná se o jeden ze slavných zámků na Loiře - lépe řečeno jeho dokonalá - byť zmenšená – replika.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...