PORADNA: Kojení snižuje riziko rakoviny prsu

3. květen 2018

Martina Wollmuthová, lékařka oddělení zobrazovacích metod jihlavské nemocnice, byla hostem čtvrteční rozhlasové poradny. Tématem bylo vyšetření prsu na mamografu. Jak probíhá, kdo se na něj má přihlásit? Na takové a další otázky jsme se za vás zeptali.

Vyšetření na mamografu probíhá tak, že vyškolená laborantka provede dvě projekce každého prsu. „Jedna projekce je šikmá z boku, která umožní rozdělit si rentgenový snímek na horní a dolní polovinu. Druhý snímek je komprese z vrchu dolů. Toto ozáření rozdělí prs na vnitřní a zevní část a umožní nám orientovat se,“ říká host. Snímky pak odhalí případnou lézi.

Dávka ozáření je minimální

Záření získané jedním mamografickým vyšetřením odpovídá přírodnímu záření, které naše tělo dostane za 14 dní. Proto není žádný důvod se znepokojovat, že by ozáření z mamografu mohlo být škodlivé. Oproti CT vyšetření břicha je dávka z mamografu zhruba sto krát nižší.

Bez žádanky se vyšetření platí

Ultrazvuk stojí 300 Kč a mamografie 500 Kč. „Ženy na 45 let věku mají nárok na preventivní screeningové vyšetření jednou za dva roky. Neplatí se, hradí je zdravotní pojišťovna. U mladších žen do 40 let preferujeme spíše ultrazvukové vyšetření. Jestliže mají hmatný nález, tak gynekolog nebo obvodní lékař mohou také vystavit žádanku a vyšetření potom také hradí pojišťovna,“ říká Martina Wollmuthová.

Kojení riziko rakoviny snižuje

Z obecného pohledu kojení snižuje riziko onemocnění rakoviny prsu. Riziko navíc dále klesá s každým dalším těhotenstvím. Za rizikovější faktor se považuje brzký nástup menstruačního cyklu a naopak nástup přechodu ve vyšším věku. To jsou ale hlediska, která žena ovlivnit nemůže. Pokud žena nemá v rodině výskyt rakoviny prsu, stačí chodit na pravidelné prohlídky od 45. roku života.

Spustit audio