Otužování je zdravé v jakémkoli věku. Dana Pituchová začala po sedmdesátce

Čtyřiasedmdesátiletá Dana Pituchová z Jihlavy je mezi otužilci nováčkem. Letos podruhé se zúčastnila novoročního koupání v rybníku Peklo v Polné, a určitě se nenechala zahanbit.

Do čtyři stupně teplé vody vlezla dokonce dvakrát.

„Nikdy není pozdě začít s otužováním,“ říká s úsměvem Dana Pituchová. „Docela lituju, že jsme dřív neměli takovou příležitost. Mé děti by nebyly takoví usmrkánci,“ dodává.

Dana Pituchová

S koupáním ve studené vodě se paní Dana poprvé setkala v termálních lázních na Slovensku, kde se nadchla pro ochlazovací bazénky. To, že se začala otužovat, samozřejmě sdělila i své lékařce, dokonce jí donesla i fotodokumentaci. „Paní doktorka se usmála, kroutila hlavou nevěřícně,“ říká dnes čtyřiasedmdesátiletá, ale v každém případě vitální žena.

Na nic nečekat, a prostě tam sebou majznout, radí paní Dana

Pro novoroční koupání v rybníku Peklo byly ideální podmínky. Na rybníku tenká vrstva ledu, teplota vzduchu čtyři, teplota vody také čtyři stupně Celsia. Parta třinácti otužilců přichází v plavkách přes travnatou pláž. Postupně jeden po druhém vstupují do rybníka za potlesku desítek přihlížejících. „Na nic nečekat, a prostě tam sebou majznout,“ radí paní Dana. Ve vodě každý uplaval pár temp. Pár minut stačí a rychle ven, do osušky. „Mělo by se chvilku počkat, ne se navlékat,“ říká stále se smějící Dana Pituchová.   

Dana Pituchová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová