Oranžerie zámku ve Světlé nad Sázavou se vrací do 19. století. Čeká i na nové rostliny
Zámek ve Světlé nad Sázavou za poslední roky doslova rozkvetl. Z místa, kde dlouhá léta sídlila Střední zemědělská škola se stává památka.
Zámek připomíná život původních majitelů a v neposlední řadě i umění sklářských mistrů. Rekonstrukcí prošla i vzácná zámecká oranžerie, velký skleník s litinovou konstrukcí.
„Skleník vznikl v devatenáctém století, pan hrabě zaúkoloval architekta, aby vyboural barokní křídlo a vsadil oranžerii,“ popisuje vznik velkého skleníku s litinovou konstrukcí majitelka zámku Helena Degerme.
František Josef hrabě Salm-Reifferscheidt vlastnil hutě, použití litiny bylo tedy logické. Oranžerie je přes schodiště průchozí z empírového do barokního křídla. Hlavní vchod do skleníku je ze zámeckého nádvoří.
Do kašny teče voda samospádem z parkového jezírka
Součástí oranžerie je i umělá jeskyně grotta s kašnou. „Od doby vzniku oranžerie teče samospádem voda z parku,“ říká majitelka zámku s tím, že v zimních mrazech se v jeskyni tvoří rampouchy, přes které voda stále protéká. „Je to fantastická věc,“ dodává nadšeně.
Rekonstrukce skleníku byla velmi náročná a zahrnovala výměnu veškerých skleněných tabulek a odstranění několika nátěrů na litinové konstrukci. „Skleník byl naposledy opravený před padesáti lety,“ říká Helena Degerme, a dodává, že bylo nutné strhnout i omítky s betonovým nátěrem, a nahradit je prodyšnými. „Vrátili jsme to do původního stavu,“ dodává majitelka zámku.
S osázením oranžerie mohou pomoci pěstitelé z Vysočiny
Během rekonstrukce ale bylo nutné odstranit většinu rostlin, které byly poškozené a nemocné. Zůstal vysoký kávovník, citronečník trojlistý a fíkovník. „Sbíráme každý rok hodně fíků,“ říká s úsměvem Helena Degerme.
O novém osazení oranžerie samozřejmě jedná s odborníky, ale rády by požádala o pomoc i širokou veřejnost. „Byla bych ráda, kdy by byli pěstitelé, kteří mají mrazuvzdorné odrůdy, s radostí ty dary přijmeme,“ říká s tím, že uvítají i osobní pomoc. Důležité ale je, aby to byly odrůdy, které vydrží i v nižších teplotách. Rozměrný skleník totiž není možné vytápět.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...