Od zahrádkaření po záchranářství: Co spojuje spolky na Vysočině?
Amatérské zahrádkaření, divadlo, myslivost, fotografování nebo sport – to jsou jedny z nejčastějších činností, kvůli kterým lidé zakládají spolky. Podle dat Českého statistického úřadu jich je na Vysočině více než 4 tisíce a v celé republice bezmála 100 tisíc.
Ačkoliv mají společenství na našem území původ v polovině 19. století, jejich popularita stále roste, a vznikají i nové iniciativy.
Jedním z příkladů nových spolků je Kozí spolek v Třebíči, který vznikl z lásky ke zvířatům a přírodě. „Hlavním cílem je ukázat dětem, jak se správně chovat k zvířatům a k přírodě jako celku,“ říká Veronika Hlávková, jedna z organizátorek. V týdnu spolek navštíví více než 40 dětí, které se účastní různých výukových programů. „Naše kozy se nebojí. Třeba Albert, ten má opravdu zajímavý životní příběh. Měl skončit jako pečínka, ale nakonec se dostal k nám,“ dodává Hlávková s úsměvem.
Dalším příkladem je spolek Malý záchranář, který založily kamarádky Lucie Janáková a Hana Nováková ve Smrčné u Jihlavy. „V našich dětech vidíme potenciál, který mohou využít v životě. První pomoc je nedílnou součástí jejich vzdělání,“ říká Janáková. Spolek byl založen loni v listopadu a od března letošního roku proškolil více než 1500 dětí a dalších 200 pedagogů a chůviček.
Založení spolků na našem území umožnil císařský patent z roku 1852. Dnešní legislativa definuje spolek jako sdružení nebo skupinu osob, které eviduje rejstříkový soud.
Nejnovější zprávy
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka