Obyvatelé Okříšek udržují kontakt s italským partnerským městem díky videopozdravům
Moderní technologie dovolují přátelům i v době, kdy jsou uzavřené hranice, neztratit kontakt. Dál tak pokračuje například partnerství Okříšek a italského San Pier d'Isonzo.
Srdečné pozdravy a slova podpory si vyměnili formou videopozdravů.
„Oni přijeli k nám, druhý rok my k nim. Ty první návštěvy byla samospráva, potom děti, zástupci spolků,“ vzpomíná na počátky partnerství se San Pier d'Isonzo starosta Okříšek Zdeněk Ryšavý. Sahají až do roku 2000. Kontakty po výměně italského vedení obce na čas ustaly, ale nedávno se Italové opět ozvali, a právě letos na jaře se mělo uskutečnit osobní setkání.
Pivečko a tureček byla první česká slova, která se Italové naučili
Koronavirus plány zhatil, kontakty ale nepřerušil. Italové poslali videopozdravy. Jeden z nich byl dokonce v češtině. „To byl kolega, který byl hned na začátku té spolupráce, ten trochu pochytil. Jezdil sem nejen oficiálně, ale i jako za kamarády,“ vysvětluje Zdeněk Ryšavý, a vzpomíná, na úsměvné okamžiky italských návštěv. „To bylo jedno z prvních českých slov, která se naučili: pivečko a tureček. Pro ně totiž turek, jako káva je naprosto neznámý, ale strašně si to oblíbili,“ směje se starosta Okříšek.
Pozdravy připojily i pracovnice mateřské školy a domu s pečovatelskou službou
Česká strana na oplátku poslala své pozdravy v italštině. „Pracoval jsem kdysi v BOPO Třebíč, měli jsme spoustu firem italských, tak jsem se základy naučil,“ vysvětluje svou italštinu Zdeněk Ryšavý. Pozdravy ale přidaly i pracovnice okříšské mateřské školy a domu s pečovatelskou službou.
Související
-
Tutto andrà bene – všechno bude dobré. Italové ani ve špatné době neztrácejí naději
O Itálii, zejména o jejím severu, slyšíme v posledních týdnech akorát mrazivá čísla – počty nově nakažených a počty zemřelých.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.