Oblíbený, doslova okouzlující. Takový byl farář Jan Bula, jedna z obětí babických procesů

21. červen 2020

Farář Jan Bula z Rokytnice se před 68 lety stal jednou z obětí tzv. babických procesů. S vraždami ve škole nemohl mít nic přímo společného, v době střelby byl už ve vazbě.

Farář Jan Bula se narodil před 100 let, 24. června 1920 v obci Lukov. Nechtěně se tento oblíbený duchovní po roce 1948 zapletl to rozsáhlého případu Babice.

V tamní škole někdo zabil funkcionáře místní KSČ. Střílelo se ale v momentě, kdy byl farář Bula už týdny ve vazbě. Osudnou postavou života faráře Buly se stal Ladislav Malý. Člověk, agent s dosud ne zcela objasněnou rolí byl spolužákem Jana Buly ze školy a právě Malý stáhl pomyslně pod vodu nejenom Bulu.

Pamětnice: byl okouzlující…

Farář Jan Bula se těšil velké oblibě mezi svými farníky, mezi mladými lidmi. Kromě duchovní služby se podílel na divadelních představeních, byl nadaným malířem, vytvářel kulisy.

„Říkali, že mu děvčata nedala pokoj. Třeba ho pozvala na rande pod hřbitov. On šel za panem farářem a on tam šel místo něho. Ta holka se tady už pak vůbec neobjevila,“ vzpomínala v roce 2012 tehdy třiadevadesátiletá Gertruda Kolářová.

Poslechněte si rozhlasový dokument, který vznikal v průběhu roku 2012.

autor: Milan Kopecký | zdroj:
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.