Oblečení inspirované lesem i ságou Star Wars představí mladí módní tvůrci na soutěži v Jihlavě

23. listopad 2022

O titul Mladý módní tvůrce České republiky budou bojovat studenti v Jihlavě. Stejnojmenná soutěž se koná už 32. rokem. Začínala v Liberci, odtud se přes Prahu a Pardubice dostala v roce 1998 na Vysočinu, kde zůstává dodnes. Ve studiu Českého rozhlasu to připomněly ředitelka Střední uměleckoprůmyslové školy Jihlava-Helenín Silvie Čermáková a její zástupkyně pro praktické vyučování Míla Svobodová.

Některé soutěžní kategorie zůstávají tradičně stejné, jiné se proměňují. „Nejvíce obsazená je vždy kategorie volná mladá móda, ta je taková obecná. Tradiční jsou témata sport, prádlo, společenské oděvy nebo pokrývky hlavy. Každý rok se ale najde i nějaké nové téma, letos je inspirace z lesa a Star Wars,“ říká Míla Svobodová.

Soutěž Mladý módní tvůrce není určená pouze návrhářům. „Sdružuje oděvní obory, ale i kadeřnické, kosmetické... Souhrnně by se dalo říct, že je tam vlastně všechno, co se týká stylingu oděvů, ale i make-upu, vlasů, nehtů, je toho hodně,“ dodává Míla Svobodová.

Poslechněte si rozhovor se Silvií Čermákovou a Mílou Svobodovou ze Střední uměleckoprůmyslové školy Jihlava-Helenín o soutěži pro mladé návrháře i samotné škole.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.