O turistický provoz na jindřichohradecké úzkokolejce už projevili zájem dva železniční dopravci

24. leden 2023 08:40

Historická úzkokolejka, která spojuje Jindřichohradecko s Pelhřimovskem, by se mohla dočkat znovuobnovení provozu. Vlaky tam nejezdí od poloviny října kvůli insolvenci a chybějícím licencím dosavadního provozovatele Jindřichohradeckých místních drah.

„V rámci našeho předběžného pracovního průzkumu trhu projevili zájem o provozování turistické služby dva železniční dopravci,“ potvrdila mluvčí vysočinského hejtmanství Jitka Svatošová. „V okamžiku, kdy bude náš zájem opravdu aktuální, bude mít možnost přihlásit se o zajištění služby pro kraj Vysočina kdokoli,“ dodala.

Čtěte také

Už na začátku ledna, při zakládání spolku samospráv ležících podél trati, bez bližších podrobností potvrdil zájem o provozování úzkokolejky taky lidovecký starosta Černovic Jan Brožek. Jedná se o relativně renomovaného dopravce, který má všechna potřebná povolení a licence.

Český rozhlas Vysočina zájemce o provoz jindřichohradecké úzkokolejky zná. Majitel firmy zájem potvrdil, ovšem s tím, že by předčasné zveřejnění jména společnosti mohlo chystanou transakci ohrozit, protože jednání s kraji, které na trati objednávají dopravu, jsou teprve na začátku.

Historie

  • Úzkorozchodná trať z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice byla postavena a zprovozněna v roce 1897
  • Trať z Jindřichova Hradce do Obrataně začala fungovat o devět let později
  • V roce 1925 byla úzkokolejka zestátněna a od roku 1998 je jejím vlastníkem společnost Jindřichohradecké místní dráhy
  • Provoz na úzkokolejce se zastavil v polovině října 2022 kvůli insolvenci a chybějícím licencím dosavadního provozovatele

Na koleje úzkokolejky může jakýkoliv dopravce

Dopravní cestu, která formálně patří společnosti Jindřichohradecké místní dráhy, může podle dva roky staré legislativy za úplatu využívat jakýkoliv dopravce. Jindřichohradecké místní dráhy ale přišly v polovině října o takzvané osvědčení bezpečnosti. Bez toho není možné pustit na trať vlaky. Společnost sice následně požádala o jeho prodloužení, ale drážní úřad řízení přerušil, protože JHMD nedodaly všechny potřebné dokumenty. K tomu, aby bylo možné stihnout turistickou sezóna, je ale třeba jednat hodně rychle. Drážní úřad má totiž na vydání osvědčení 120 dní, tedy plné čtyři měsíce.

Spustit audio

Související