Neobvyklé házení v České knize rekordů

Hody a vrhy jsou známy i z olympiád jako tradiční sportovní disciplíny. Ale existují i recesní současné nebo naopak z historie pocházející vrhačské disciplíny netradiční. Velmi kuriózního týmového rekordu tam dosáhli například Petr Matoušek a Jan Kratochvíl (oba z Olešné), a to v disciplíně Hod vajíčkem partnerovi.

První z nich se snažil vařeným vajíčkem dohodit co nejdál. Při rekordním pokusu to bylo až do vzdálenosti 56 m. Ale co víc: tam už čekal druhý z dvojice a vejce chytil do svých rukou, aniž by se rozbilo!

V těch historičtějších odvětvích zaregistrovali komisaři pelhřimovské Agentury Dobrý den do České databanky rekordů pozoruhodný výkon také silákovi Vladislavu Tuláčkovi. Šlo o Hod skotským kladivem do dálky.

Vladislav dokázal na Skotských hrách Sychrov hodit tzv. skotským kladivem do vzdálenosti nevídaných 41 m. Kladivem se v tomto případě rozumí sportovní náčiní dovezené ze Skotska a odpovídající tamějším tradičním dávným těžkoatletickým zvyklostem a normám, tedy kovová koule o průměru 11 cm, z níž vychází 118 cm dlouhá dřevěná tyč o průměru 2,2 cm. Celková hmotnost náčiní činí 7 kg.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.

Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu

Osudy dobrého vojáka Švejka

Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET

Koupit

Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser