Neobvyklé házení v České knize rekordů

Hody a vrhy jsou známy i z olympiád jako tradiční sportovní disciplíny. Ale existují i recesní současné nebo naopak z historie pocházející vrhačské disciplíny netradiční. Velmi kuriózního týmového rekordu tam dosáhli například Petr Matoušek a Jan Kratochvíl (oba z Olešné), a to v disciplíně Hod vajíčkem partnerovi.

První z nich se snažil vařeným vajíčkem dohodit co nejdál. Při rekordním pokusu to bylo až do vzdálenosti 56 m. Ale co víc: tam už čekal druhý z dvojice a vejce chytil do svých rukou, aniž by se rozbilo!

V těch historičtějších odvětvích zaregistrovali komisaři pelhřimovské Agentury Dobrý den do České databanky rekordů pozoruhodný výkon také silákovi Vladislavu Tuláčkovi. Šlo o Hod skotským kladivem do dálky.

Vladislav dokázal na Skotských hrách Sychrov hodit tzv. skotským kladivem do vzdálenosti nevídaných 41 m. Kladivem se v tomto případě rozumí sportovní náčiní dovezené ze Skotska a odpovídající tamějším tradičním dávným těžkoatletickým zvyklostem a normám, tedy kovová koule o průměru 11 cm, z níž vychází 118 cm dlouhá dřevěná tyč o průměru 2,2 cm. Celková hmotnost náčiní činí 7 kg.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.