Některá data z vysokých škol a akademie věd končí v Jihlavě, ve velkém datovém centru

2. září 2019 06:00

Jihlava je významným místem na pomyslné počítačové mapě České republiky. Asi rok tam funguje datové úložiště, které využívají vysoké školy a akademie věd.

Úzká a čtyři metry dlouhá ulička, potom chlad a také poměrně velký hluk. Tak vypadá jedno z největších diskových datových úložišť v České republice. Poskytuje prostor pro zálohování, archivaci až po sdílení dat.

Petabyte

„Hluk je nejen ta klimatizace, ale také větráky a chlazení těch samotných datových polí serverů,“ provází datovým úložištěm Pavel Pokorný, technický ředitel firmy, která jedno z největších diskových datových úložišť v Česku stavěla.

„Objem dat je asi 10 petabytů, což je poměrně velká kapacita zrealizovaná třemi diskovými poli. Každé diskové pole má 420 desetiterových disků. To klade nějaké nároky na chlazení. To číslo - deset petabyte - je poměrně odtažité, ale představme si poměrně velký výkon, který ukládá a čte data. Zhruba za dvě vteřiny dokáže uložit film v běžném televizním rozlišení.“

Věda, výzkum, vzdělávání

K ukládání filmů ale toto obří úložiště neslouží. Je součástí národní infrastruktury pro vědu výzkum, kterou provozuje sdružení vysokých škol a akademie věd a společnost CESNET. Jak dodává David Antoš z CESNETu, svá data ukládají vysoké školy a vědci z celé republiky: „Vzhledem k tomu, že zatím kdykoliv jsme nakoupili nějaká úložiště, tak nám je uživatelé dokázali poměrně zaplnit, tak ho prostě potřebujeme. Obvyklá životnost, my je kupujeme s pětiletými zárukami a dokážeme je provozovat ještě o rok déle. Pak už jsou poměrně zralá na vyřazování.“

Jihlavské úložiště pracuje teprve prvním rokem a podle Davida Antoše pokrývá zhruba desetinu celkové kapacity CESNETu.

autoři: František Jirků , mik
Spustit audio

Související