Necitlivost a bolesti v nohou mohou souviset s neuropatií, způsobit je může i viróza
Začínáte zakopávat a máte pocit, že se vám zhoršila koordinace? Na vině může být neurologické onemocnění.
Zaškobrtávání nohou nebo časté zakopávání během chůze může signalizovat onemocnění. Podle neurologa Stanislava Marečka je příčin celá řada. „Většinou to bývá poškození nervů. V případě postižení nervu pronea může dojít k tomu, že člověk nedokáže dát špičku nohy nahoru. Takže je logické, když vykročí, že zakopne,“ vysvětluje neurolog.
Nerv má dvě části. „Pokud je postižená motorická část, pacient zakopává. Pokud je postižená senzitivní část nervu, tak v nohou může pociťovat brnění, pálení, tíhu,“ vysvětluje Kateřina Cajthamlová.
Možné příčiny
Nejčastějším onemocněním, které způsobuje zakopávání, je neuropatie. „Častěji jsou ohrožení lidé s cukrovkou, proto je potřeba diabetes dobře léčit. Neuropatii působí také alkoholismus nebo různé infekce,“ říká Kateřina Cajthamlová.
„U virových infekcí, například u covidu, může dojít k napadení nervového systému, což může způsobit oslabení nohou nebo bolesti v lýtkách. Kromě vitamínů B bych v tomto případě doporučila 5000 jednotek vitamínu D,“ říká známá lékařka. Následně může pomoci i akupunktura.
Koordinaci člověk ztrácí v opilosti. „Příčina je v mozečku. Je to část centrální nervové soustavy, která se zaobírá koordinací pohybů. V rámci pití alkoholu dochází k poruše funkce neuronů v mozečku. To samé se prakticky může stát u mrtvice. Má to podobné příznaky, což už několikrát způsobilo, že lidé takového člověka raději obešli, protože si mysleli, že je opilý, ale ve skutečnosti bohužel měl mrtvici,“ popisuje Stanislav Mareček. Další příčiny:
- Zakopávání v rámci Parkinsonovy nemoci
- Zvýšený nitrolební tlak v mozku u některých nádorů
- Poškození periferních nervů
- Amyotrofická laterální skleróza (ALS)
- Roztroušená skleróza
- Genetika
Léčba a prevence
Prvním krokem je nemoc uznat a přiznat si, že nějaký problém tohoto typu existuje. Kromě léků od neurologa by měl pacient v případě potřeby používat také podpůrné pomůcky, jakou jsou hole nebo chodítka.
Neméně důležité je nosit pohodlnou obuv, aby v nohou dobře proudila krev. S vyšším věkem ale bývá s cévním průtokem potíž. „Cévy nesou kyslík, vitamíny a další živiny, a pokud jsou ucpané, je tam špatný žilní odtok, tak nervy trpí,“ říká lékařka.
Roli hraje i nošení těžkých břemen. „Zejména muži po padesátce by měli snížit hmotnost činek,“ nabádá lékařka.
Preventivní desatero
- Pravidelný pohyb a chůze 10 000 kroků denně
- Nepít alkohol
- Sprchování střídavě teplou a studenou vodou
- Kompenzování cukrovky nebo jiných nemocí
- Péče o nohy, masáže
- Nosit padnoucí boty
- Vyhnout se dlouhému stání, ale i sezení, nohy často dávat nahoru
- Vitamíny skupiny B, Milgamma, ginkgo biloba
- Cviky: chůze po špičkách, patách, hranách a posilovat lýtka
- Při potížích zajít na neurologii
„Na bolest si určitě vezměte něco na ztišení. Pokud nic neberete, bolest má tendenci se fixovat a snižuje se tolerance té bolesti. A mučivé bolesti se dlouhodobě snášet nedají, takže je potřeba ten reflexní oblouk přerušit,“ uzavírá Kateřina Cajthamlová.
Je vhodné při polyneuropatii jezdit na rotopedu? Co doporučila paní doktorka posluchači s pocitem chůze jako po kostkách? Poslechněte si rady Kateřiny Cajthamlové v pořadu Vesele a zdravě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.