Navzdory zákazu si odnesli z porodnice placentu. Třebíčská nemocnice pak změnila pravidla
Porodnice v nemocnici Třebíč jako poslední na Vysočině nevydávala rodičkám na vyžádání placentu. Přístup zařízení se ale před pár týdny změnil.
Určité procento rodiček si chce ze své porodnice odnést vlastní placentu, plodové lůžko. Třebíčská nemocnice takovou službu nenabízela. Událost s jednou ženou přispěla ke změně.
„Nejprve jsem volala do porodnice, tam řekli, že v žádném případě ne,“ vypráví svůj příběh Andrea Matoušková. „Psala jsem mluvčí nemocnice, vedení a právnímu oddělení a nikdo neodpověděl.“
Ministerstvo, ostatní nemocnice, dula…
Ačkoli jí bylo přání dopředu zamítnuto, byla přesvědčena, že na svoje plodové lůžko má právo. Totéž v minulosti několikrát schválilo ministerstvo zdravotnictví, potvrzuje jeho mluvčí Jana Schillerová: „Příslušné zákony nezakazují nakládání s placentou ve smyslu jejího vydání matce. Nebrání-li tomu prokazatelné důvody spočívající v nutnosti ochrany veřejného zdraví, měla by být placenta na žádost ženě, která ji porodila, vydána.“
Z lidské placenty se dají vyrobit léčivé tinktury, kapsle nebo třeba krémy. Právě na tyto účely je některé rodičky po porodu vyžadují a většina nemocnic už s takovým přáním počítá.
Třeba v Jihlavě si o ni běžně řeknou asi dvě ženy za měsíc, o něco méně rodiček si zažádá v pelhřimovské porodnici, potvrzuje tamní mluvčí Alexandra Knapová: „Pokud je žena zdravá a chtěla by vlastní placentu využít sama pro sebe, porodnice Pelhřimov se vydání nebrání.“
O změnu přístupu třebíčské nemocnice se dlouhá léta snažila i dula a lektorka předporodních kurzů Ilona Pánková. „Posílala jsem vyjádření ministerstva, posílala jsem právní analýzy, vždycky to ale smetli ze stolu.“
Obvinění z krádeže
Protože si svým nárokem na placentu byla jistá, rozhodla se Andrea Matoušková odnést ji z porodnice domů bez ptaní. Nemocnice následně ženu obvinila z krádeže.
Tisková mluvčí Jitka Mácová ale okolnosti sdělit odmítla. „Bohužel, vůbec nemůžeme poskytovat žádné informace.“
Případ byl nakonec vyřešen domluvou a třebíčská nemocnice se v následujících dnech rozhodla placenty na vyžádání rodičkám vydávat, potvrzuje mluvčí Mácová: „Na základě písemné žádosti a vyplnění formuláře si ji může tatínek nejpozději do dvou hodin po porodu odnést ve speciální nádobě a není s tím problém. Tahle možnost je od začátku dubna 2021.“
Související
-
Třicet let zachraňují životy. Letecká lékařská služba slavní kulaté narozeniny
Tisíce zachráněných životů za 30 let fungování. To je vizitka letecké záchranné služby v Jihlavě, která právě dnes slaví své kulaté výročí.
-
Praktičtí lékaři začínají očkovat jednodávkovou vakcínou od firmy Johnson & Johnson
K praktickým lékařům na Vysočině míří první dodávky vakcín proti koronaviru značky Johnson & Johnson. V prvním závozu dostane každý 50 dávek.
-
Zazpívá, požehná, povzbudí. Do pelhřimovské nemocnice dochází bývalý vojenský kaplan
Zelené sukno vyměnil za bílé, ale duchovní služba zůstala. Evangelický farář, vojenský kaplan Jan Blažek odešel z armády a zakotvil v pelhřimovské nemocnici.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Proč Pepka neklepla pepka? Půlce úmrtí ‚na srdíčko‘ v Česku předešel zdravější životní styl, půlce léčba
-
Sedl na tygra a nechce přijít o moc. Netanjahu ale není Erdogan, odmítá komentátor
-
Fakultní senát se kvůli Ševčíkovi sejde příští týden. Rozhodne o rektorově výzvě k odvolání z funkce
-
Ruský otec na útěku. Jeho dcera ve škole namalovala protiválečný obrázek, soud mu vyměřil dva roky