Třicet let zachraňují životy. Letecká lékařská služba slavní kulaté narozeniny

1. květen 2021 06:30
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vrtulník LZS, Vysočina

Tisíce zachráněných životů za 30 let fungování. To je vizitka letecké záchranné služby v Jihlavě, která právě dnes slaví své kulaté výročí.

Její historie se totiž začala psát 1. května 1991, kdy byl zahájen ostrý provoz. Za tu dobu záchranná služba prostřídala celkem čtyři různé typy vrtulníků. Aktuálně je to žlutomodrý Eurocopter EC135.

„Kokpit vrtulníku, jak vidíte v tomhle tom našem vrtulníku je jedno řízení, protože máme jednoho pilota, standardně v posádkách záchranky léta jeden pilot.“ Michal Pačiska chtěl být v dětství lékařem, pilotem nebo režisérem. Nakonec se stal doktorem letecké záchranné služby.

Adrenalin

„Tady vzadu sedí lékař, tohle to je moje místo.“ Než zaujal místo na sedadle v zadní části vrtulníku, pracoval Michal Pačiska jako chirurg. V práci ale vyhledával adrenalin, a to ho postupně přivedlo až k letecké záchranné službě.

„Při přechodu na záchranku ta práce je široká, tady jednu chvíli můžete jet na porod, a za hodinu máte těžce dusícího se pacienta v ranku intenzivní péče. A za chvíli řešíte mozkovou mrtvici, a za další motorkáře, který má těžký polytrauma. A tohle to všechno se třeba odehraje během jednoho dne.“ Michal Pačiska současně dodává, že záchranná služba je především týmovou prací. A právě kooperace lidí, kteří dennodenně vzlétají z jihlavského heliportu, zachraňuje lidské životy už 30 let.

Historie

„Historie záchranné letecké služby v Jihlavě sahá až do roku 1991. 1.května 1991 byl vlastně spuštěn ostrý provoz letecké záchranky na Vysočině, a to v Jihlavě,“ popisuje mluvčí záchranářů Petr Janáček.

Původně ale vrtulník startoval z jiného místa než dnes. Na současnou adresu se letečtí záchranáři přesunuli v roce 1999. „Původní přistávací plocha stála naproti nemocnici. Jen pár desítek metrů tady od základny v Jihlavě. Byl tam plechový hangár a tam odtud startovali vrtulníky k zásahu.“

Celkově za tři desítky let zvládli letečtí záchranáři více než 18 tisíc vzletů a přepravili tisíce pacientů. Ročně pak posádka vrtulníku odstartuje z jihlavského heliportu v průměru šestsetkrát.

autor: Patrik Salát
Spustit audio

Související