Návrat školáků do provozu si žádá zvýšenou pozornost, reflexní prvky na oblečení můžou zachránit život
Začátek školního roku přináší na silnicích výrazné změny, které se dotýkají nás všech. V září si můžete všimnout návratu klasických ranních špiček, kdy se děti vracejí do škol a rodiče do práce. Je to období, kdy bychom měli být na silnicích zvláště opatrní.
Na začátku školního roku bychom měli zvýšit pozornost především v okolí škol a školních přechodů. „Děti, po dvouměsíčním volnu, často zapomínají na základní pravidla bezpečného přecházení. Je třeba je na to upozorňovat,“ říká instruktor dopravní výchovy a první pomoci Besipu kraje Vysočina, Libor Dufek.
Jednou z preventivních akcí, na které se v září zaměřují, je projekt „Zebra se za tebe nerozhlédne“, při němž policisté spolu s Besipem dohlížejí na bezpečnost dětí při přecházení. „Tato akce se koná u škol po celé Vysočině. Dětem připomínáme, že je nutné se pořádně rozhlédnout a vytvořit oční kontakt s řidičem, aby měly jistotu, že o nich ví,“ vysvětluje Dufek. Podle něj je klíčové, aby děti byly dobře viditelné a rodiče je vybavili reflexními prvky, které mohou doslova zachránit život.
Libor Dufek také upozorňuje na důležitost toho, jak rodiče zvládají stres za volantem. „Ranní spěch a nervozita mohou mít fatální následky. Doporučuji rodičům, aby se na ráno připravili už večer. Připravená snídaně, nachystané oblečení a hlavně dostatek času na cestu mohou zásadně snížit stresové situace,“ radí. Tímto způsobem se nejen zlepší atmosféra na cestě do školy, ale také se minimalizuje riziko dopravních nehod.
A co dělat v případě, že se staneme svědky dopravní nehody? „První pravidlo zní: zastavit a poskytnout první pomoc, ale přitom nezapomínat na vlastní bezpečnost. Zajištění místa nehody a přivolání pomoci je naprosto zásadní,“ zdůrazňuje Dufek. Aplikace Záchranka, která okamžitě poskytne záchranným složkám vaši přesnou polohu, může být v takových situacích neocenitelným pomocníkem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.